Český báňský úřad (ČBÚ) poprvé veřejně poukázal na chybu, která se stala před propadem tunelu Blanka. Týká se bagristy, kterého zával zasypal. V tunelu neměl podle předpisů co dělat.

"Jestli se ptáte, zda mohl být v tunelu sám a pracovat, tak nemohl," konstatoval předseda ČBÚ Ivo Pěgřímek. Těsně před propadem, kolem půl dvanácté v noci, pracovali v tunelu dva lidé – kromě bagristy ještě jeho pomocník. Rozbily se jim ale hadice od hydrauliky a pomocník je šel nahoru opravit. Bagrista pak zůstal v tunelu sám. "Co se tam dělo, známe jen z jeho výpovědi, o níž nechci mluvit. Zda je výpověď pravdivá, se ukáže, až když prozkoumáme zadní část závalu," popsal Ivo Pěgřímek.

Jasné je jen to, že k závalu došlo při odstraňování pažení, které drželo betonový strop tunelu. Podle informací HN mohla být chyba v tom, že bagrista podle předpisů nerozebíral pažení postupně, ale strhl ho lžicí bagru. "Mohla to být jedna z příčin," připouští předseda ČBÚ. Beton sám o sobě byl přitom dostatečně tvrdý, což dokázala jiná měření.

Zda je ale bagrista hlavním viníkem, není jisté. Podle Ivo Pěgřímka našel ČBÚ i další chyby, konkrétní být ale nechtěl.

Úřad skončí své šetření až ve chvíli, kdy prozkoumá zadní část za závalem, kam se dosud nikdo nedostal. Nejprve musí ovšem Metrostav navrhnout postup, jak se k místu dostat, úřad sám musí návrh posoudit, Metrostav pak tunel k závalu vykope a odborníci místo projdou. Podle Metrostavu to bude trvat zhruba tři měsíce.

Kromě takzvaného nedodržení technologické kázně šetří ČBÚ také možné chyby v projektu. V místě propadu tunel totiž procházel pod nestabilním nadložím, o němž Metrostav dobře věděl. Nechal proto mimo jiné také vyklidit parkoviště u ministerstva kultury a také změnil méně šetrný způsob ražby za opatrnější.

Změna zákona

Ve středu o tunelu Blanka jednal sněmovní hospodářský výbor. Pěgřímek na jeho zasedání řekl, že Český báňský úřad usiluje o změnu zákona o hornické činnosti. Podle Pěgřímka by měla novela pojmenovat odpovědné lidi a upravit jejich kompetence. Tunel Blanka se během stavby třikrát propadl. Naposledy na začátku července.

"Už po druhém propadu jsme pracovali na vylepšení legislativy," uvedl na výboru Pěgřímek. Novelu o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě předložil úřad začátkem tohoto roku. Podle Pěgřímka zákon už podepsal ministr průmyslu. Někteří členové výboru změnu zákona ve středu podpořili.

Novela by měla upravit kompetence projektanta, pojmenovat konkrétní odpovědnou fyzickou osobu. Podle současné legislativy mají podle báňského úřadu odpovědnost pouze právnické osoby. Úprava by měla změnit rovněž to, že stanovisko báňského úřadu je v současnosti při stavebním řízení pouze doporučením. Nově by mělo být závazné.