To, o čem se od pondělí spekulovalo, se opravdu stane. Kvůli víkendovým povodním se zastaví linky automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí i Kvasinách. Důvodem je, že dodavatelská společnost Grupo Antolin Bohemia má vyplavený závod v Chrastavě, odkud míří stropní panely do škodovky i do kolínské TPCA.

V Kolíně je ale do konce týdne celozávodní dovolená, takže rozhodnutí o zastavení výroby přijde nejdříve příští týden.

Zastavení výoby oznámily škodovácké odbory na  svých interentových stránkách. „Firma Škoda ihned začala zajišťovat a stahovat interiérové stropy prostřednictvím logistiky ze všech lokalit včetně servisů, aby výroba mohla pokračovat. Tato možnost se ale vyčerpá ve čtvrtek,“ sdělil šéf odborářů Jaroslav Povšík.  To potvrdil i mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Citelná rána

Ve čtvrtek od 14:00 se zastaví výroba oktávií a fabií v Mladé Boleslavi a Vrchlabí. O den později přijde stop pro linky v Kvasinách, odkud sjíždí Roomstery. A poslední na řadu v pátek v 22:00 "usnou" kvasinské linky superbů.

"Je to pro nás rána. V době, kdy se výroba skvěle rozbíhá, poptávka po škodovkách roste, zničí přírodní pohroma dodavatele, kterého nelze nahradit. Nějaké interiérové stropy máme na skladě, něco bylo v kamionech, stahujeme tyto díly z Ruska i z Číny. Tam ale mohou být problémy s dezénem, Číňané mají jiné, které nemusí ladit s barevným spektrem evropského auta," řekl již v pondělí HN Povšík.

Odbory však předpokládají, že příští týden se bude vyrábět již normálně. "Zaměstnanci budou doma na překážku v práci na straně zaměstnavatele, přičemž zaměstnanci obdrží svou denní mzdu," uvedli na svém webu.

V Kolíně zatím mají čas

V továrně TPCA je aktuálně situace jednodušší, protože tam až do neděle trvá celozávodní dovolená. V pondělí se ale začne pracovat a zásoby stropních panelů má závod nejvýše na dvě směny.

Jedinou automobilkou, kterou povodně neohrozily, zůstává Hyundai Motor Manufacturing Czech ve slezských Nošovicích.

"Na Liberecku ani v jiných oblastech, zasažených povodněmi, dodavatele nemáme. Přímo v Nošovicích neprší, svítí nám tu sluníčko. Vyrábíme podle harmonogramu," řekl HN mluvčí společnosti Petr Vaněk.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru