Ministr financí Miroslav Kalousek se musí smířit s první výraznější prohrou od doby, kdy se stal před třemi týdny podruhé ministrem financí. Plán prvního místopředsedy TOP 09 na snížení slev na dani, které si na každé dítě do 26 let odečítají české rodiny, totiž v úterý odmítly jak ODS, tak i Věci veřejné.

Ani jedné z koaličních stran se nelíbí, že Kalouskův návrh na snížení slev na dani na dítě o 240 korun ročně není nic jiného než zvýšení daní všem rodinám s dětmi.

"Politicky to nestojí za to"

Přesně v den, kdy vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných získala důvěru sněmovny, tak propukl mezi vládními stranami první spor o daně. Kalouskův návrh odmítl i premiér Petr Nečas (ODS).

"Já jsem vůči tomuto návrhu skeptický. Veřejné finance by díky němu získaly jen nějakých 400 milionů korun a to nestojí za politické náklady, které by ten návrh přinesl. Navíc v kombinaci s plánovaným zrušením sociálního příplatku by to nebyl moudrý krok," vysvětlil HN předseda vlády Nečas. Hodně podobně mluvili i lidé z Věcí veřejných. "Já osobně bych pro to ruku nezvedl a budu doporučovat naší straně, aby to neschválila. Zbytečně by to dopadlo na rodiny s dětmi," dodává ekonomický expert Věcí veřejných a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

"S hlasováním pro zvýšení daní rodinám s dětmi bychom měli opravdu velký problém. Muselo by se to rodinám vrátit jinak," doplňuje ho šéf strany Radek John. Kalousek se ale hájí, že je jeho návrh naprosto oprávněný.

"Zvýšení slev na dani o 240 korun na každé dítě prosadila KDU-ČSL v rámci Topolánkova batohu na poplatky u lékaře pro děti. Ty už ale u lékaře neplatí, takže toto zvýšení slevy už nemá žádné opodstatnění," argumentuje Kalousek. Pravdou sice je, že od dubna 2009 už děti do 18 let neplatí v ambulancích praktických lékařů a specialistů, jenže poplatky za vydání léku v lékárně, za den v nemocnici a za pohotovost platí dál.

"Já jsem to vždycky chápal tak, že je to sleva na poplatky u ambulantních lékařů," vysvětluje Kalousek. Teď bude muset svůj návrh pravděpodobně stáhnout.

"Jsem si vědom, že tento návrh jde nad rámec koaliční smlouvy, a pokud na něm nebude shoda, tak ho vezmu zpět," říká Kalousek. Nic jiného než stažení návrhu mu přitom zřejmě nezbude. Se zvýšením daní rodinám s dětmi totiž nesouhlasí ani socialisté a komunisté. "Jsme jednoznačně proti. Byla by to jen další rána pro rodiny s dětmi s nízkými a průměrnými příjmy," zdůvodňuje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zatímco sleva na dani na děti, která dnes dělá 11 604 korun ročně, se asi snižovat nebude, snížení základní slevy o 100 korun měsíčně na každého je hotovou věcí.

Stovka může snížit dluh

Pravostředová vláda prosadí plošné zvýšení daní o 100 korun měsíčně už od začátku příštího roku. A to přesto, že ODS i TOP 09 před volbami slibovaly, že žádné přímé daně zvyšovat nebudou. "Souhlasíme s tím jen proto, že je to vázané na předcházení povodním a na odstraňování povodňových škod," vysvětluje šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS.

Zhruba 4,5 miliardy, které vláda díky zvýšení přímých daní vybere, sice půjde primárně na odstraňování následků příštích povodní nebo na stavbu hrází a poldrů, jenže ani to není úplně jisté. Pokud to totiž bude nutné, tak vláda tyhle peníze může použít třeba na vylepšení hospodaření státu.

"V případě nouze mohou být tyto peníze teoreticky použity i na snižování rozpočtového schodku. Naším cílem je ale použít je výhradně na řešení následků povodní nebo na kroky, které by povodním pro příště zabránily," říká první náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček z ODS.