Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s změnila v úterý výhled hlavního státního ratingu České republiky ze stabilního na pozitivní. Vysvětlila to tím, že díky programu nové vlády se pro příští dva roky zvýšila pravděpodobnost zlepšení samotného českého ratingu.

S&P nyní hodnotí schopnost České republiky splácet dlouhodobé závazky v cizích měnách známkou A. Výhled ratingu dluhů v domácí měně, který je na vyšším stupni A+, zůstává zachován jako stabilní.

"Revize výhledu odráží naše očekávání ohledně zvýšení ratingu v příštích dvou letech, pokud nedávno vytvořená koaliční vláda dokáže úspěšně realizovat plánovaná opatření, která by měla zmírnit dopad výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva na veřejné finance," uvedl analytik S&P Frank Gill.

Dodal, že politická vůle k těmto krokům je teď podstatně vyšší než v minulosti, vláda Petra Nečase má značnou většinu v parlamentu a nová koalice podporuje politiku stabilizace státního dluhu.

Dosavadní vládní opatření v rámci fiskální konsolidace zahrnují snížení objemu platů ve veřejném sektoru v příštím roce o deset procent a úspory na subvencích v rozsahu až 0,4 procenta hrubého domácího produktu, konstatovala S&P. Koalice rovněž oznámila kroky na příjmové straně rozpočtu.

Koalice také plánuje mnohaletou reformu důchodového systému, která by měla zmírnit výdajové tlaky určené demografickým vývojem. Vedle zavedení "druhého pilíře" v podobě doplňkového systému zamýšlí rovněž změny nastavení parametrů, což v důsledku sníží rozsah rozpočtových transferů do penzijního systému, uvedla agentura.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru