Výsledky automobilek ve 2 čtvrtletí

Ford
Čistý zisk zvýšil meziročně o 15 procent na 2,6 miliardy USD (50,7 miliardy Kč). Tržby společnosti vzrostly rovněž o 15 procent na 31,3 miliardyUSD. Prodej vozů Fordu ve Spojených státech vyskočil za celé první pololetí o 28 procent.

Chrysler
Automobilka snížila ve 2. čtvrtletí letošního roku ztrátu na 172 milionů USD (3,2 miliardy Kč) ze 197 milionů USD v 1. čtvrtletí. Tržby se zvýšily o 8,2 procenta na 10,5 miliardy USD. Prodej aut stoupl o 22 procent.

Prodej aut v USA
Prodej aut v USA
(v červenci 2010, meziroční srovnání)
Automobilka
07/2010
změna %
1. General Motors  199 692
  +5,4
2. Ford Motors 170 411
 + 3,1
3. Toyota Motor 169 224  - 3,2
4. Honda Motor 112 437  - 2,0
5. Chrysler 93 313
  + 5,0

Zdroj: agentury Reuters

Americký automobilový průmysl doufá, že se po dlouhých měsících globální krize opět postaví na nohy. Trojice hlavních amerických automobilek Chrysler, General Motors a Ford v minulých dnech ohlásila, že jejich provoz je po řadě ztrátových měsíců opět ziskový. A šéfové koncernů očekávají útok zákazníků na jejich automobily.

"Už nechceme, aby o nás mluvili jako o Government Motors," vzkázal Ed Whitacre, šéf největší americké automobilky General Motors, kterou před 15 měsíci zachránila před kolapsem právě finanční injekce z peněz daňových poplatníků.

Právě oni ale podle posledního odhadu Bílého domu přijdou zhruba o 24,3 miliardy dolarů, které odešly na pomoc celému odvětví.Ty ale pomohly zachránit giganty General Motors a Chrysler, které jsou spolu s Fordem ikonou amerického průmyslu. Jediný Ford se však v kritické době obešel bez státní pomoci. 

Detroit - Mekka automobilů

Společnost General Motors minulý týden oznámila, že prodej aut z její produkce se meziročně zvýšil o pět procent. A dodala, že zájem lidí se zvyšuje, což potvrdil i červencový nárůst prodejů v porovnání s předchozím měsícem.

Růst prodeje ale může mít krátký dech, protože jsou spotřebitelé v utrácení opatrní kvůli slabému hospodářskému růstu a nejistému trhu práce, upozornil ajiž dříve agentura AP. Příznivý vývoj předpokládají také analytici, podle nichž jsou Američani pro recesi opět ochotni nakupovat dražší zboží.

GM lepší výsledky připisuje mimo jiné nové marketingové kampani, ve které již začala prezentovat nové modely pro rok 2011. Koncern dodal, že prodej jeho značek Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac proti loňskému červenci vzrostl o výrazných 25 procent. A značky Buick a Cadillac přinesly výsledek více než dvojnásobný. Celková čísla o prodeji ale zahrnují i Pontiac, Saturn a Hummer, kterých se skupina zbavila nebo jejich výrobu zastavila.

A dobrá spotřebitelská nálada nahrála také druhé největší automobilce v USA, společnosti Ford Motors, která měl s výjimkou července podle zveřejněných výsledků za druhé čtvrtletí také silný odbyt. Proti loňskému červenci Ford prodal o tři procenta aut více.

"Čekáme nápor"

Ani nejmenší ze tří slavných podniků, automobilka Chrysler si podle posledních letošní výsledků nestojí špatně. Ve druhém čtvrtletí letošního roku společnost snížila ztrátu na 172 milionů USD ze 197 milionů USD v prvním čtvrtletí.  Tržby se zvýšily o 8,2 procenta na 10,5 miliardy dolarů.

Podobně jako konkurenčním značkám  pomohl Chrysleru nárůst zájmu o osobní i nákladní auta v USA a Kanadě.

V příznivý vývoj věří šéf Chrysleru Sergio Marchionne. "Jsme připraveni na nápor zájemců o naše auta," uvedl. To by se automobilce podle odborníků mohlo podařit s novou verzí vozu Jeep Grand Cherokee. V letošním roce plánuje automobilka představit desítku nových nebo nově upravených modelů.

Chrysleru pomohl loňský únik z režimu bankrotové ochrany - tehdy vytvořil alianci s italským Fiatem. Italové nyní vlastní v Chrysleru pětinový podíl a ovládají jeho vedení.

Obama: Zase budeme automobilovou jedničkou

Optimistický s ohledem na automobilky je i americký prezident Barack Obama. Ten věří, že trojlístek velkých amerických automobilek se znovu dostane na vrchol. Při své nedávné návštěvě automobilek připomněl, že v době, kdy přebíral úřad prezidenta, bylo odvětví před kolapsem. Podle něj udělalo znatelný obrat k lepšímu také díky státní podpoře z peněz daňových poplatníků.

Šéf Bílého domu je natolik optimistický, že chce získat zpět všechny tyto prostředky daňových poplatníků. Obama po inspekci uvedl, že tyto koncerny před sebou mají cestu na vrchol.