Rusko kvůli horšímu propadu sklizně, než se očekávalo, pravděpodobně prodlouží zákaz vývozu obilí i do příštího roku. Na schůzi vlády to v pondělí sdělil ruský premiér Vladimir Putin. Potvrdil tak předpověď ruské výzkumné organizace SovEcon, podle níž by se letos ruská produkce pšenice mohla snížit o zhruba 30 procent a její export by se zřejmě prakticky zastavil.

Putin minulý čtvrtek kvůli těžkému suchu vyhlásil dočasný zákaz vývozu obilí od 15. srpna do 31. prosince a v neděli naznačil, že zákaz bude trvat déle. "Pokud někdo čeká na 31. prosinec, čeká marně. Rozhodnutí bude přijato, až se vyjasní výsledek sklizně," řekl Putin. Zdroj z vlády minulý týden uvedl, že vláda o zrušení nebo prodloužení zákazu rozhodne v říjnu.

SovEcon se domnívá, že v případě prodloužení zákazu by Rusko vyvezlo za celou sezonu od července do června jen tři miliony tun pšenice proti původně očekávanému objemu 10 až 11 milionů tun. Přitom podle ruských zdrojů už od července Rusko vyvezlo 1,75 milionu tun pšenice a do začátku platnosti zákazu by mohlo exportovat další milion tun.

Domácí poptávku sklizeň uspokojí

SovEcon očekává, že letošní sklizeň pšenice se může propadnout o téměř třetinu na 43,5 milionu tun. Analytici podle ankety agentury Reuters z minulého týdne očekávají pokles produkce v průměru na 46,5 milionu tun.

Putin odhadl že Rusko bude mít pro letošní sezonu celkem k dispozici 90 milionů tun obilí. Z toho 60 milionů tun dosáhne objem sklizně, 21 milionů tun bude ze zásob vytvořených z minulých sklizní a 9,5 milionu tun bude ve vládních intervenčních zásobách. K uspokojení domácí poptávky to bude podle premiéra stačit, protože spotřeba by měla dosáhnout 78 milionů tun, řekl Putin.

Rusko v minulých letech těžilo z vysokých sklizní a loni vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice - nejvíce po Spojených státech a Evropské unii. Nyní však zemi sužuje největší sucho za sto let provázené katastrofálními požáry lesů a rašelinišť, které dusí Moskvu už třetí týden.

Ceny pšenice na světových trzích v závěru minulého týdne prudce sestoupily ze čtvrtečních maxim za téměř dva roky, vyvolaných zprávou o zákazu vývozu obilí z Ruska, a v pondělí pokles pokračoval. Zářijový kontrakt na pšenici na chicagské burze CBOT ze čtvrtečního 23měsíčního maxima 7,86 dolaru za bušl (cca 27 kilogramů) v pátek ztratil téměř osm procent a na začátku dnešního obchodování cena klesla o další více než dvě procenta na 7,06 dolaru. Po Putinově vyjádření se však ztráty zastavily a cena se dostala na 7,22 USD, těsně pod páteční závěr.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru