Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob. Zejména výraznou změnu by mělo prodělat daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Kvůli chybě však místo stovek, o které by přišly rodiny s dětmi, by nakonec mohlo jít o několik tisíc.

Návrh ministerstva financí, který má k dispozici server Aktuálně.cz, totiž prohodil výraz ročně za měsíčně. Kalousek chce, aby sleva na dani na dítě klesla o 240 korun ročně, ale úředníci v návrhu uvedli místo toho 240 korun měsíčně. "Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně," řekl Kalousek.

Škrty tak nakonec zřejmě zdaleka nebudou tak dramatické, jak z materiálu zaslaného do vnějšího připomínkového řízení vyplývá. "Bohužel v návrhu jsme udělali chybu, za kterou se teď všem omlouváme," oznámil v pondělí ráno ministr.

V návrhu, který podle Kalouska obsahuje chybu, přitom ministerstvo počítá s příjmem díky této změně téměř šest miliard. Pokud nakonec půjde jen o 240 korun ročně a nikoliv měsíčně, získá stát místo toho jen půl miliardy, dodává server.

Klesne i základní sleva na poplatníka

O stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24.840 na 23.640 korun. "Ano, to je v návrhu napsáno správně," potvrdil serveru ministr.

V návrhu, který podle Kalouska obsahuje chybu, přitom ministerstvo počítá s příjmem 10,4 miliardy Kč. Kalousek odhaduje, že snížením obou slev však díky chybě získá státní rozpočet jen něco přes pět miliard korun, z toho 4,6 miliardy díky nižší slevě na poplatníka.

Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů.

Návrh připomíná, že takzvaná sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, což tehdejší Topolánkova vláda zdůvodňovala především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Daňová sleva tehdy vzrostla z 6000 korun ročně na 10.680 ročně.

"V současné době, kdy tento institut doznává významného omezení, je navrhováno částečné snížení uvedené slevy na dítě, respektive daňového zvýhodnění. Snížení odpovídá poplatkům za osm návštěv u lékaře, které už nyní děti neplatí," dodává mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Další zvýšení dětské slevy "zařídil" i loni Janota

O dalším zvýšení slevy rozhodli poslanci na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10.680 na 11.604 korun ročně. Podzimní úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty překvapivě toto zvýšení nezrušil - podle tehdejšího Janotova vyjádření spíše omylem.

Zvýšenou slevu - 11.604 korun ročně či 967 korun měsíčně - mohou rodiče poprvé využít až za zdaňovací období roku 2010, tedy v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2011. Pokud jim slevu strhává přímo zaměstnavatel v měsíční mzdě, zaznamenali ji na výplatní pásce už za letošní leden.

Slevu si může odečítat z daní vždy jen jeden z rodičů. Podmínkou je, že vyživuje dítě žijící ve společné domácnosti, maximálně do 26 let věku. Uplatnit ji může na každé z dětí splňujících tyto podmínky. Kdo tedy vyživuje tři děti, může si nyní odečíst z daní 34.812 korun ročně, po Kalouskových škrtech by to bylo o 720 korun méně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru