Dopady nynějších problémů s pěstováním obilí v Rusku nelze srovnávat s dopady, jaké měl prudký růst cen potravin před dvěma lety. Uvedla to  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD.

Omezení vývozu klíčové obiloviny vyvolalo na světových trzích prudký růst její ceny. Ve čtvrtek se cena pšenice vyšplhala nejvýše za poslední dva roky, i když v pátek klesala. Část lidí se i tak obává růstu cen potravin a vyšší inflace.

Rychlé zdražování potravin před dvěma lety má podle OECD příčiny jinde. Tehdy šlo prý hlavně o spekulace a otřesy na komoditních trzích. Růst cen v letech 2007 a 2008 vyvolal v některých zemích nepokoje, protože pro řadu chudých lidí byly potraviny mnohem hůře dostupné.

OECD také upozornila, že celosvětové zásoby obilovin jsou nyní mnohem vyšší, než byly před dvěma lety. A i když Rusko má kvůli suchu problémy se sklizní, na jiných místech je úroda v normálu. Podle OECD proto není důvod obávat se v zemědělství nějaké globální krize.

"V tuto chvíli je příliš brzy na srovnávání s prudkým růstem cen z let 2007 a 2008," řekl agentuře Reuters šéf OECD pro obchod a zemědělství Ken Ash. V současné době jde podle něj hlavně o ceny pšenice, zatímco před dvěma lety šlo o širokou škálu potravin. Tehdy růst jejich ceny podpořil i rychlý růst ceny energie, bez které se výroba potravin neobejde.

OECD podle Ashe zatím nemá v úmyslu aktualizovat výhled cen ani výhled produkce. Předchozí výhled OECD pro sklizeň pšenice v Rusku se navíc podle Ashe příliš neliší od výhledu, s kterým teď počítá trh. Ash zopakoval, že OECD vývozní restrikce nepodporuje, protože prý přispívají ke kolísání cen obilovin na světových trzích.

Cena pšenice na trhu v USA se od začátku června téměř zdvojnásobila. Na její dnešní pokles má podle analytiků vliv především snaha vybrat zisky a z části i zprávy, že Rusko by zákaz vývozu mohlo zrušit dřív, než se dosud předpokládalo. Rusové zákaz původně stanovili do konce roku.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru