Rodiny obětí loňské tragédie letounu A330-200 společnosti Air France, který se zřítil s 228 lidmi na palubě při letu z Brazílie do Francie, se rozhodly zažalovat francouzský stát. Domnívají se, že úřady porušily směrnici Evropské unie, jejíž plnění mohlo zamezit pádu letadla, uvedl na svých internetových stránkách francouzský deník Le Monde.

Francouzské úřady podle rodin obětí nejspíš nerespektovaly směrnici EU z roku 2003, která jim nařizuje registrovat incidenty v letecké dopravě. Kdyby se vědělo o třicítce poruch jednoho typu rychlostních sond, nejspíš se podle pozůstalých mohlo zřícení airbusu zabránit. Na základě žaloby má vyšetřující soudce nyní prověřit případnou odpovědnost státu, dodal jeden z advokátů rodin Jean-Pierre Bellecave.

Airbus A330-200 zmizel při letu z brazilského Ria de Janeiro do Paříže 1. června 2009. Příčina jeho pádu dosud nebyla úplně vyjasněna, z moře se podařilo vylovit jen některé části stroje a těla několika pasažérů.

Francouzský úřad pro letecké vyšetřování BEA usoudil, že podíl na katastrofě nesly závadné sondy pro měření rychlosti stroje. Ukázalo se, že problémy s nimi měla i další letadla.
Související