Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech za červenec zůstala na 9,5 procenta. Soukromý sektor sice vytvořil 71 tisíc nových příležitostí, ale ekonomika jako celek mimo zemědělství ztratila 131 tisíc míst. Uvedlo to americké ministerstvo práce.

Soukromý sektor nevytvořil tolik míst, jak se očekávalo, a veřejný sektor přišel o dočasná místa, která vznikla kvůli sčítání lidu. Těchto pozic bylo 143 tisíc. Celkem přišel vládní sektor o 202 tisíc pozic.

Zpráva přinesla několik nepříznivých překvapení. Společnosti omezily najímání dočasných zaměstnanců, které se považuje za ukazatel budoucího vývoje v přijímání stálých pracovníků. Práce pro vládu ubývá rychleji, než se předpokládalo, a není to jen kvůli konci sčítání obyvatel.

Analytici očekávali, že celkový počet míst klesne o 65 tisíc, ale od soukromé sféry očekávali 90 tisíc nových pozic. Nezaměstnanost sice zůstala na 9,5 procenta, ekonomové ale předpovídali nárůst na 9,6 procenta. Míra se nezměnila hlavně díky tomu, že více lidí vypadlo ze statistiky pracovních sil, když přestali práci hledat.

Dočasná místa klesla o 5600. Přerušila se tak řada silného nárůstu, kterou ekonomové považovali za předzvěst dalšího přijímání lidí.

Ministerstvo ale také revidovalo dolů údaj ze soukromého sektoru za červen. Po 83 tisíc nových míst z předběžné zprávy nyní uvádí, že v červnu přibylo 31 tisíc pozic.

Průměrná délka pracovního týdne se mírně prodloužila na 34,2 hodiny ze 34,1 hodiny. Jde o jedno z mála pozitivních znamení. Ukazuje, že firmy z lidí dostávají vyšší výkony a že brzy budou potřebovat více zaměstnanců.

Stav trhu práce je jedním z faktorů, které ovlivní, kdy centrální banka Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Půjde o první zvýšení úroků od prosince 2008, kdy Fed snížil jednodenní sazbu téměř na nulu. Banka bude mít další jednání o měnové politice příští úterý.

Ve druhém čtvrtletí se hrubý hospodářský produkt USA zvýšil o 2,4 procenta. Zpomalil tak tempo ze 3,7 procenta za první tři měsíce roku, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru