Zahraniční obchod skončil v červnu přebytkem 10,4 miliardy korun, což je meziročně o 9,9 miliardy méně. Červnová bilance je kladná nepřetržitě od roku 2004, oznámil v pátek Český statistický úřad. Vývoz podle předběžných výsledků vzrostl o 19,7 procenta a dovoz o 28 procent. Prohloubil se schodek obchodu s minerálními palivy a klesl přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Vyšší růst dovozu než vývozu trvá podle ČSÚ již čtyři měsíce v řadě. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 83,1 miliardy korun a dosáhl nejvyšší červnové hodnoty od roku 1993. Posílení koruny vůči euru znamenalo vyšší růst zahraničního obchodu v přepočtu na eura, v přepočtu na dolary byl růst zahraničního obchodu nižší než v korunách, jelikož koruna vůči dolaru oslabila.

Schodek obchodu s minerálními palivy se v červnu prohloubil o 4,9 miliardy korun a u potravin a živých zvířat o 0,7 miliardy Kč. Přebytek u strojů a dopravních prostředků se snížil o 4,5 miliardy korun a u polotovarů a materiálů o 0,6 miliardy Kč.

Dovoz minerálních paliv meziročně vzrostl o 51,0 % (6,9 mld. Kč) zejména vlivem vyššího dovozu ropy (hodnotově o 93,3 %, naturálně o 32,6 %) a zemního plynu (hodnotově o 53,4 %, naturálně o 37,5 %).

Přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím se v červnu meziročně zvýšil o 0,4 miliardy korun, schodek obchodu s chemickými výrobky se snížil o 0,2 miliardy korun. Kladné saldo obchodu se surovinami a s nápoji a tabákem zůstalo podle ČSÚ zhruba na úrovni června loňského roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru