Po letech náborových akcí začne ministerstvo vnitra v příštím roce propouštět policisty. Ministr vnitra Radek John deníku Právo řekl, že tak chce předejít plošnému snížení tarifních platů všech policistů a hasičů.

Vnitro bude muset v roce 2011 z rozpočtu ve výši 59 miliard ušetřit zhruba 14 procent. Mzdové náklady musí seškrtat o deset procent. "Chceme se rozloučit s těmi, kteří jsou nejméně užiteční pro Českou republiku, abychom minimálně sahali na platy těch, kteří užiteční jsou," uvedl John. 

"Systém zřejmě nastavíme tak, že první zhruba tři měsíce (roku 2011) budeme prosit lidi, aby vydrželi platový škrt. Ovšem hned jak nastartujeme propouštění, se těm schopným bude plat dorovnávat," řekl John Právu. Propouštění začne zhruba v druhém čtvrtletí příštího roku a podle Práva by se mělo dotknout převážně řadových policistů, specialisty si naopak vnitro chce udržet a finančně je motivovat.

Ministerstvo vnitra ve čtvrtek ale informace o tom, že by měli končit zejména řadoví policisté, popřelo. Mluvčí resortu Jiří Reichl ČTK sdělil, že v případě nutného propouštění kvůli šetření peněz hodlá vnitro nalézt úsporu zejména u policistů, kteří jsou zařazeni mimo přímý výkon služby.

Kolik policistů by mělo přijít o práci není jasné. Nezbytným předpokladem pro případné propouštění je podle Johna změna zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Ještě na konci července Johnova ekonomická náměstkyně Světlana Kubíková HN řekla, že by z propouštění úplně vynechala hasiče a policisty. "Mají buď nárok na výsluhy, nebo na vysoké několikaleté odstupné. Tam nic moc neušetříte," tvrdila Kubíková.

"Pokud jde o civilní zaměstnance, tak u nás na ministerstvu se už za ministra Langera snižovaly stavy o tři procenta ročně. Za ministra Peciny to pokračovalo a velký prostor pro propouštění už není," tvrdila pro HN Kubíková.

Pryč jsou časy, kdy kvůli škrtům hrozil John odchodem z vlády. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž navrhuje ministerstvu vnitra oproti rozpočtu na letošní rok vzít rekordních a nevídaných 8,5 miliardy korun. Sám John přitom počítal s tím, že bude muset příští rok škrtat jen necelých pět miliard.

"Částka, kterou navrhuje ministerstvo financí, překonala naše nejčernější představy. Teď zjišťujeme, co všechno nebude moci příští rok ministerstvo vnitra zajišťovat," řekl HN před týdnem zdroj z ministerstva vnitra, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Hrozí demonstrace policistů a hasičů

Postoj ministerstva vyvolal bouřlivou reakci policejních i hasičských odborů. Šéf policejních odborů Štěpánek ČTK řekl, že v posledních několika týdnech mezi policisty vidí jednoznačnou ztrátu motivace kvůli tomu, že se neustále mluví o možném snižování platů, propouštění či novele služebního zákona, která by policisty mohla připravit o výsluhy. Čtvrteční informace z vnitra prý proto mají "velký výbušný potenciál". Štěpánek požádal ministra Johna, aby se s odboráři co nejdříve sešel. Případnou demonstraci označil za jednu z možností, jak zabránit destrukci policie.

"Několik let se hovoří o tom, že policie má podstavy. A teď najednou máme policistů dost nebo více, než potřebujeme?" upozornil. Podle něj by zvažovanému propouštění musel předcházet důkladný personální audit. "Mám obavu, že by to bylo jakési plošné škrtnutí bez hlubšího zkoumání," doplnil. Navíc se obává, že policisté zjistí, že bude lepší, když odejdou sami a dřív, než je zasáhne propouštění.

Pro policii jsou podle Štěpánka nepostradatelní i lidé v nepřímém výkonu služby - tedy například policisté, kteří mají na starosti výcvik ostatních. Takových lidí je zhruba 4000 z celkového počtu 43.000 policistů. Výrazné snížení jejich počtu nebo počtu občanských zaměstnanců policie by prý bylo "řešením - neřešením".

Odborový svaz hasičů Johnovo čtvrteční prohlášení označil v zaslané tiskové zprávě za naprosto nepřijatelné. Předseda odborářů Zdeněk Oberreiter se nechal slyšet, že Johnova věta o rozloučení s "nejméně užitečnými" je urážkou a políčkem lidem, kteří každodenně nasazují zdraví i životy při ochraně občanů a soukromého i veřejného majetku.