Česká měna ve středu posílila k euru o víc než deset haléřů na 24,65 koruny za euro. Vůči dolaru stagnovala na úterní hladině 18,75 koruny za dolar, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk poukázal na to, že dopolední oslabování koruny se změnilo v růst díky zlepšení situace ve světě, když pozici rizikových aktiv zlepšila nová čísla z americké ekonomiky. "Na akciích tak postupně převládl růst, a to pomohlo i středoevropským měnám, i když se zdá, že jde o růst dosti křehký," uvedl Vlk.

Miroslav Frayer z investičního bankovnictví Komerční banky konstatoval, že kurz české měny se ve středu pohyboval v úzkém pásmu 13 haléřů, když se euro dopoledne na mezibankovním trhu prodávalo nejdráže za 24,82 Kč/EUR. Na trzích bylo podle něj patrné, že investoři čekají na čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky. Ta mimo jiné rozhodne o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou prognózu ekonomického vývoje.

Podle Frayera je překvapivé, že centrální bankéři se k výraznému zpevnění české koruny z počátku minulého dosud nevyjádřili. "Riziko slovní intervence zde určitě existuje a dle našeho názoru je korekce dosavadních korunových zisků pravděpodobná," prohlásil.

Čtvrteční zasedání bankovní rady bude podle Frayera zajímavé i z pohledu nové inflační prognózy. Současná inflace se nachází 0,3 procentního bodu nad prognózou ČNB. "Spíše proinflačně hodnotíme i celkový makroekonomický vývoj," uvedl. Změnu v nastavení úrokových sazeb ale nečeká, přestože současný vývoj koruny zvyšuje spekulace na jejich další snížení.

Dolar k euru se v středečním závěru obchodoval kolem 1,3144 USD/EUR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru