Česká výprava na na světovém šampionátu sportovních střelců v Mnichově má první medaili. Neúspěchy olympijských vítězů z Pekingu Davida Kosteleckého a Kateřiny Emmons dokázal vylepšit Jiří Lipták, který vybojoval bronzovou medaili v trapu. Osmadvacetiletý střelec zároveň získal pro Českou republiku první účastnické místo na olympiádě v Londýně 2012.

Kostelecký doplatil na vítr

Po titulu mistra Evropy má i světový titul Španěl Alberto Fernandez. Olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký skončil sedmnáctý, Jiří Gach byl třiašedesátý.

Kosteleckého o postup do finále připravily dvě chyby v pátém kole, kdy doplatil i na silný vítr na střelnici. "Je to škoda, kazil jsem druhé rány, ale jinak chybělo štěstí," řekl Kostelecký.

"Nakonec to je medaile a postupové místo na olympiádu, takže spokojenost," usmíval se Lipták v rozhovoru pro České televizi krátce po finále, do kterého šel společně s Italem Giovannim Pellielem ještě z vedoucí pozice. "Ještě se budu muset zdokonalit v rozstřelech, ty prohrávám a budu muset zapracovat na psychice," dodal.

Risk byl zisk

Ve finále měl Lipták krizi ve druhé sérii, kdy z pěti ran čtyřikrát po sobě minul a klesl na páté místo. "To by se nemělo stát, ale stalo se," řekl střelec z Rajhradic. Pak zariskoval a na úkor techniky se soustředil na rychlost. "Protože terče byly tvrdý a špatně se rozbíjely," vysvětlil. Taktika mu vyšla a do konce finále už netrefil jen jednou, což ho vyneslo k rozstřelu s Rusem Alexejem Alipovem o druhé místo. "Vůbec jsem nevěděl, jak na tom jsem."

Rozstřel začínal Rus a první i druhou ránu trefil. Lipták odpověděl pouze v první sérii, ve druhé jeho broky letěly naprázdno.

Druhý cenný kov vybojoval pro českou výpravu junior Josef Nikl v disciplíně běžící terč 30+30 ran, kde obsadil rovněž třetí místo.

Muži

Trap: 1. Fernandez (Šp.) 143 (121+22), 2. Alipov (Rus.) 142 (122+20/v rozstřelu 2), 3. Lipták 142 (123+19/1), ...17. Kostelecký 120, 63. Gach (všichni ČR) 115.

Družstva: 1. Itálie 361, 2. Čína 359, 3. San Marino 359, 4. ČR (Lipták, Kostelecký, Gach) 358.

Vzduchová pistole: 1. Macuda (Jap.) 689,4 (586+103,4), 2. Zlatič (Srb.) 689,2 (590+99,2), 3. Čin Čong-o (Korea) 689,1 (587+102,1), ...37. Borůvka 575, 39. Tenk 575, 90. Procházka (všichni ČR) 567.

Běžící terč 30+30 ran na 10 m

Finále: Romanov (Rus.) - Čaj Jü-ťia (Čína) 6:4, o 3. místo: Holmberg (Fin.) - Pak Mjong-un (KLDR) 6:2, pořadí českých střelců: 13. Jonáš 572, 14. Januš (ČR) 571.

Junioři

Vzduchová pistole: 1. Čang Pin (Čína) 582, ...24. Dočkal 566, 27. Dubový 566, 45. Pecháček (všichni ČR) 560.

Běžící terč 30+30 ran: 1. Dovgal (Rus.) 567, ...3. Nikl (ČR) 563.

Trap: 1. Baiesi (It.) 123, ...6. Dvořák 118, 25. Přívara 112, 37. Vaněk (všichni ČR) 108.

Družstva: 1. Itálie 361, ...3. ČR (Dvořák, Přívara, Vaněk) 338.