Experti francouzské banky BNP Paribas předpokládají, že koruna v následujících dvou týdnech značně oslabí a to až o 2,8 procenta, informovala o tom agentura Bloomberg.

Koruna přitom v červenci posílila o 3,6 procenta a na konci měsíce byla nejsilnější od roku 2008. Nejvíc posilující měna světa v minulém měsíci by podle předpovědí analytiků BNP mohla oslabit z 24,79 korun za euro na 25,50 korun. Centrální banka předpokládá průměrný kurz české měny vůči euru 25,1 v druhém pololetí letošního roku.

Důvodem této prognózy je podle expertky BNP Elisabeth Gruie čvrteční schůze Centrální banky, kde se předpokládá její zásah proti posilující koruně. Měna poškozuje zejména české exportéry a mohla by vést k přílišné deflaci. Hodnota inflace za květnový měsíc letošního roku byla 1,2 procenta, pohybovala se tak na spodní hranici rozpětí hodnot předpokládaných Centrální bankou, ta na tento měsíc očekávala růst inflace mezi jedním a třemi procenty.

České banky také doufají v zásah centrální banky. Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek uvedl, že „nechápe, proč centrální bankéři stále nic nedělají“ a dodal, že očekává zakročení banky ve čtvrtek.

Koruna začátkem týdne dál posiluje

Česká měna v úvodu týdne posiluje vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:15 koruna proti euru v porovnání s pátečním závěrem zpevnila o dva haléře na 24,77 Kč/EUR; měna se tak dál pohybuje kolem dvacetiměsíčního maxima vůči euru. Vůči dolaru si polepšila o sedm haléřů na 18,96 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka začaly středoevropské měny obchodování dobře, koruna však své úvodní zisky odevzdala a vrátila se na páteční úroveň. Naopak polský zlotý a maďarský forint své zisky zatím drží.

"Domácí index nákupních manažerů v červenci poklesl, což mohlo mít mírně negativní vliv, jeho trvání ale nepředpokládáme," odhadl Vlk.

Dolar podle Vlka setrvává blízko téměř tříměsíčních maxim, kam se dostal už koncem minulého týdne. Kolem 10:15 se obchodoval na 1,3062 USD/EUR. Důležitým číslem v pondělí podle Vlka bude index nákupních manažerů ISM v zámoří. "Rizikovým aktivům se před tímto číslem daří dobře, a to s podporou firemních výsledků z Evropy," doplnil.