Evropská centrální banka (ECB) tiskne stále více pětiseteurových bankovek. Proč je v době bezhotovostních plateb tak velký zájem právě o největší bankovky? Správná odpověď zřejmě zní: jsou atraktivní pro mafii a pro lidi, kteří potřebují vyprat špinavé peníze. A ECB, respektive členské státy eurozóny, na jejich zájmu vydělávají.

Bankovka s nápisem 500 euro ozdobená motivy moderní evropské architektury má hodnotu větší než 12 tisíc korun. Toto platidlo nemělo mnoho obyvatel eurozóny nikdy v ruce a pokud ano, mohl pro ně být problém v běžném obchodě s ní zaplatit. Zatímco pro malého obchodníka je vysoká hodnota problém, pro podsvětí představuje šanci transportovat ohromné částky jen s malým rizikem odhalení.

V kriminálních filmech sice mají mafiáni obvykle zájem o výplatu "v malých použitých bankovkách," když jde ale o diskrétní převoz opravdu velké částky, hraje důležitou roli i fyzická velikost balíku.

Vzhledem k větším rozměrům a ochranným prvkům je europětistovka s hmotností 1,1 gramu oproti stodolarovce vážící 0,98 gramu o něco méně skladná. Při současném kurzu má však šest a půlkrát větší hodnotu než stodolarovka, nejvyšší americká bankovka, která je dnes běžně v oběhu. Zatímco náplň kufru obsahujícího milion dolarů ve stodolarových bankovkách váží necelých deset kilogramů, stejně hodnotná hromádka v největších eurobankovkách má hmotnost jen dvě kila a dvě stě gramů.

Vydávání velkých bankovek "z eura udělalo měnu pro podsvětí, pro černý trh a pro všechny, kdo přikládají důležitost anonymitě finančních transakcí," tvrdí hlavní ekonom Citigroup Willem Buiter citovaný prestižním deníkem Wall Street Journal. Tisk bankovek téměř nic nestojí, takže tento obchod je pro ECB "šíleně ziskový," míní Buiter.


A proč má ECB na takové politice zájem? Bilanční suma banky vystoupala díky opatřením podnikaným se záměrem zmírnit dopady finanční krize k dvěma bilionům eur. Má například přes 400 miliard eur v cenných papírech ne vždy prvotřídní kvality. Vlastní kapitál banky však činí jen 78 miliard, což Buiter přirovnává k "hedgeovému fondu na steroidech."

Zájem o velké bankovky pozici ECB citelně zlepšuje. Celých 35 procent hodnoty všech eurobankovek v oběhu v roce 2008 připadalo podle údajů ECB právě na pětistovky. To odpovídá celkové sumě 274 miliard euro (6,8 bilionu korun), což je srovnatelné s hodnotou všech výrobků a služeb vyprodukovaných v České republice za dva roky.

Zastoupení pětistovek mezi eurobankovkami navíc meziročně o několik procent roste. Většina těchto platidel brzy skončí mimo EU.