Důvod prodeje je více než jasný.  BP potřebuje peníze na zaplacení škod, které vznikly kvůli úniku ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.

Mezi potenciální kupce sítě čerpacích stanic patří podle týdeníku francouzská ropná společnost Total, její ruský konkurent Rosněfť a evropský řetězec čerpacích stanic Avia. Rosněfť se údajně zajímá rovněž o dvě německé rafinerie BP.

Aral je podle Wirtschaftswoche se svými 2500 čerpacími stanicemi jedničkou na německém trhu. V minulosti působil rovněž v České republice, jeho 70 tuzemských čerpacích stanic však před několika lety převzala rakouská ropná společnost OMV.

BP za druhé čtvrtletí vykázala kvůli havárii ropné plošiny Deep Horizon v Mexickém zálivu rekordní čtvrtletní ztrátu přes 17 miliard dolarů (323 miliard Kč).

Havárie bude stát místo Tony Haywarda, šéfa ropné společnosti BP, který má svůj post opustit v říjnu. Řekl to v pondělí americké agentuře AP nejmenovaný zdroj z vedení společnosti obeznámený s rozhodnutím managementu.


Haywarda, který se od dubnové havárie stal hromosvodem kritiky světové veřejnosti, má nahradit jeho kolega Robert Dudley, který na likvidaci havárie přímo dohlíží. 
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru