Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí stoupla o 2,4 procenta, nejpomalejším tempem za téměř rok. Uvedlo to v pátek americké ministerstvo obchodu ve svém prvním odhadu. Opravilo rovněž tempo růstu v prvním čtvrtletí na 3,7 procenta z původně ohlášených 2,7 procenta.

Údaj za druhé čtvrtletí zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s nárůstem o 2,5 procenta. Americká ekonomika již sice roste čtyři čtvrtletí za sebou, její růst však není dostatečně silný na to, aby výrazněji snížil nezaměstnanost, napsala agentura Reuters.

"Ekonomika roste, ale ne dost rychle na to, aby byla většina Američanů šťastná. Při tomto tempu bude trvat déle, než mnozí doufali, než lidé pocítí přínos tohoto oživení," uvedl analytik Joel Naroff ze společnosti Naroff Economic Advisors.

Ministerstvo opravilo také údaje o vývoji ekonomiky v uplynulých letech. Loni se ekonomika podle revidovaných čísel propadla o 2,6 procenta namísto původně ohlášeného poklesu o 2,4 procenta. V roce 2008 hospodářství stagnovalo místo růstu o 0,4 procenta.

Za zpomalením růstu ve druhém čtvrtletí stály především slabší spotřebitelské výdaje, menší obnovování podnikových zásob a vysoký deficit zahraničního obchodu. Ekonomika zpomalila již druhé čtvrtletí za sebou, což podle agentury AP vyvolává obavy z toho, že by mohla upadnout do dvojité recese.

Pomalý hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost oslabují popularitu amerického prezidenta Baracka Obamy. Míra nezaměstnanosti v USA nyní dosahuje 9,5 procenta. Její pokles se podle agentury AP zatím neočekává, protože je zapotřebí zhruba tříprocentní hospodářský růst jenom k tomu, aby tvorba pracovních míst držela krok s nárůstem populace.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru