Dluhy v číslech

 4
miliardy korun byl objem úvěrů občanů, které loni odkoupily inkasní agentury od bank a splátkových firem. Je to zhruba o 20 procent méně než předloni.  

  -20%
Zhruba o tolik poklesly podle odhadu Asociace inkasních agentur ceny prodávaných úvěrů. Spotřebitelské pohledávky se prodávají za 10 až 30 procent jejich objemu.
  10,15 %
z celkového objemu neúčelových spotřebitelských úvěrů bank ve výši 152 miliard korun bylo v květnu vedeno jako nesplácených déle než 90 dní. Loni to bylo 7,61 procenta.
 

 

   

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června zvýšily o 6,55 miliardy korun na 1,011 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 77,9 miliardy korun, vyplývá z pátečních údajů České národní banky. Rostoucí zadlužení obyvatelstva tak nezastavila podle partnera společnosti PricewaterhouseCoopers Petra Kříže ani hospodářská krize. "Přestože je míra zadlužení českých domácností ve srovnání s těmi ve vyspělé západní Evropě či USA stále výrazně nižší, dochází, především v důsledku nejistých ekonomických očekávání, ke zřetelnému zpomalování tempa jejich zadlužování. Bankám se však zřejmě podařilo udržet dostatečně atraktivní nabídku úvěrových produktů pro domácnosti," uvedl.

 

 

Podniky jsou opatrnější

Opatrnost jak na straně bank, tak i firem, pak přispěla podle Kříže ke zřetelnému meziročnímu poklesu zadlužení podniků. Průzkum PricewaterhouseCoopers mezi řediteli významných tuzemských firem navíc ukázal, že šéfové společností se obávají rizika růstu zadluženosti a neochoty bank poskytovat úvěry, a tak jen každá pátá společnost očekává, že bude svůj příští růst financovat prostřednictvím bankovních úvěrů.     Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 71,2 miliardy korun na 903,9 miliardy korun. Proti květnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 5,2 miliardy korun. Jednodenní vklady domácností vzrostly od května o 4,98 miliardy korun na 911,1 miliardy Kč. Meziročně se zvýšily o 138,3 miliardy Kč.  

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 57,5 miliardy na 397,4 miliardy Kč. Proti květnu se snížily o 2,9 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v červnu zrychlil na 5,2 procenta z květnových 4,1 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.