Učitelé, policisté ani hasiči se už nemusí bát, že by jim ještě letos vláda snížila platy. Ministr financí Miroslav Kalousek, který ve středu prosadil, aby vláda „zabavila“ ministerstvům školství a vnitra přes 4,2 miliardy, totiž ustoupil a je ochotný až polovinu z téhle částky oběma ministerstvům do konce roku zase vrátit.

Ministři školství a vnitra říkají, že pokud budou muset snížit rozpočty o polovinu méně, než jak schválila vláda, tak se škrty nedotknou platů učitelů, policistů ani hasičů.

„Až budeme projednávat státní rozpočet na rok 2011, vrátíme se ke zmrazení peněz, které bylo schváleno, a uvolníme kapitoly ministerstva školství a ministerstva vnitra. Ti učitelé a ti policisté, kteří mají zůstat, se letos nebudou muset bát o propad svých mezd,“ říká Kalousek.

Ministr školství Josef Dobeš i ministr vnitra Radek John (VV) jsou spokojení. „Pokud budu muset letos místo tří miliard ušetřit 1,5 miliardy, platy učitelům neklesnou,“ říká Dobeš. John bude muset škrtnout místo 1,2 miliardy 600 milionů. I to by mělo stačit na to, aby se úspory nedotkly platů policistů a hasičů.

Zatímco učitelé mají i příští rok jistotu, že si platově nepohorší, policisté a hasiči jsou na tom opačně. Příští rok jim hrozí snížení platů až o 10 procent. „Do platů chceme sáhnout co nejméně, ale o nějaké to procento se budou bohužel muset platy snížit,“ řekla v rozhovoru pro HN ekonomická náměstkyně ministra vnitra Světlana Kubíková.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru