Kurz čínského jüanu už podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) není "podstatně podhodnocen". Fond vypuštěním tohoto kontroverzního výrazu z letošní výroční zprávy o čínské ekonomické politice příznivě zhodnotil červnové čínské kroky k uvolnění kurzu měny a snaží se vyhnout dalším sporům se svým stále vlivnějším podílníkem.

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn použil označení "podstatně podhodnocená" pro čínskou měnu ještě minulý měsíc. I nyní si podle zprávy někteří členové 24členné rady fondu myslí, že čínská měna je stále příliš levná. Jiní naproti tomu poukazují na to, že Čína už zaznamenává strukturální snížení přebytku platební bilance díky krokům, které v poslední době přijala na podporu domácí spotřeby.

Peking 19. června opustil fixní kurz měny k dolaru, který udržoval dva roky, a vrátil se k řízeně plovoucímu kurzu. Kurz jüanu od té doby posílil k dolaru o 0,7 procenta. V posledních měsících rovněž výrazně klesal čínský obchodní přebytek. Čínská ekonomika díky prudkému ožívání z loňského zpomalení růstu opět nasává dovozy komodit a investičního zboží.

Ekonomové MMF se domnívají, že jüan je stále podhodnocen, a to o pět až 27 procent, v závislosti na použité metodologii, řekl bývalý činitel MMF a ekonom washingtonského ústavu Brookings Institution Edward Prasad. Ekonomové fondu podle něj také předpovídají opětný silný nárůst obchodního přebytku Číny, Peking s tím však nesouhlasí.

Čína byla dříve hodnocením fondu vůči kurzu své měny tak dotčena, že odmítla s MMF spolupracovat na minulých třech výročních zprávách o své ekonomice. Peking však v MMF získává postupně slovo a loni si jej posílil koupí dluhopisů fondu za 50 miliard dolarů (zhruba 961 miliard Kč). Zvláštním asistentem Strausse-Kahna se také stal viceguvernér čínské centrální banky Če Min.

Americká vláda 8. července ve své zprávě sdělila, že jüan zůstává podhodnocen, avšak odmítla označit Čínu za zemi, která manipuluje s kurzem měny. To popudilo americké kongresmany, z nichž řada tvrdí, že Čína drží uměle nízký kurz měny, aby podporovala své vývozce, což údajně zvyšuje americký obchodní deficit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru