Kupujte akcie ropné společnosti BP, která zavinila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Doporučuje to velká část analytiků, bankéřů a investorů navzdory tomu, že britská firma oznámila největší čtvrtletní ztrátu v dějinách Velké Británie, opustil ji její šéf a chystá se prodávat majetek za 30 miliard dolarů.

„Firma to nejhorší již zveřejnila, vyměnila šéfa (novým vůdcem BP se stal Bob Dudley) a má novou strategii, jak bude hospodařit dál. Radíme její akcie nakupovat,“ uvedl londýnský analytik ING Bank Jason Kenney.

Jen včera zaznamenala agentura Bloomberg po zveřejnění rekordní čtvrtletní 17miliardové ztráty sedm nových doporučení na akcie BP. Pět z těchto doporučení zní přitom koupit, jedno radí akcie držet a jediný finanční ústav – londýnská investiční firma Arbuthnot Securities – je radí prodávat.

Supi kolem akcií

Akcie BP by tak měly podle většinového názoru za několik let opět vystoupat na hodnoty, na nichž byly před výbuchem ropné plošiny v Mexickém zálivu. Výhodnou investicí by měly být i proto, že jsou teď příliš levné. Obchodují se totiž o 38 procent levněji než před tragédií.

V nejbližších dnech však růst jistý není. Akcie totiž za poslední měsíc vyrostly z 27 dolarů na 38 dolarů za jednu.

„Kolem akcií BP krouží supi. Jsou dva druhy, ti, kteří sázeli na jejich pokles a přehnaně cenu akcií BP srazili dolů. A ti, kteří čekají až prudce spadnou a potom je levně nakoupí. Ti druzí teď měli navrch. Je ale možné, že teď akcie začnou znovu se ziskem prodávat a akcie ropné firmy čeká druhé dno,“ řekl televizi CNBC Darrel Guppy, který se obchodováním na burzách živí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru