Důvěra amerických spotřebitelů tento měsíc kvůli zvýšeným obavám z budoucího vývoje ekonomiky a trhu práce sestoupila na půlroční minimum. Její index klesl na 50,4 z červencových 54,3 bodu a dostal se nejníže od letošního února, sdělila v úterý soukromá výzkumná organizace Conference Board.

Červencový pokles byl mírně horší, než se čekalo. Analytici podle agentury Reuters odhadovali v průměru snížení indexu na 51 bodů. Údaj za červen agentura revidovala vzhůru z původních 52,9 bodu. Minulý měsíc tak index oslabil o 8,4 bodu.

Index očekávání pro příštích šest měsíců klesl o 6,1 bodu na 66,6 bodu a ukazatel hodnocení současné situace oslabil o 0,7 na 26,1 bodu. Zřetelně se zhoršilo hodnocení situace na trhu práce. S tím, že "je těžké získat práci" souhlasilo 45,8 procenta respondentů, což bylo o 2,3 procentního bodu více než v červnu.

Prudké zhoršení nálady mezi spotřebiteli ukázal i index agentury Thomson Reuters a Michiganské univerzity za první půlku července. Ten klesl o téměř deset bodů a z červnového maxima za dva a půl roku sestoupil nejníže za 11 měsíců.

Prudký zvrat spotřebitelské nálady je pro americkou ekonomiku, která v poslední době vykazuje známky oslabování, dalším špatným znamením. Výdaje spotřebitelů se na výkonu největší světové ekonomiky totiž podílejí asi 70 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru