Tony Hayward, šéf ropné společnosti BP odpovědné za katastrofální ropnou havárii v Mexickém zálivu, má svůj post opustit v říjnu. Řekl to v pondělí americké agentuře AP nejmenovaný zdroj z vedení společnosti obeznámený s rozhodnutím managementu.

Haywarda, který se od dubnové havárie stal hromosvodem kritiky světové veřejnosti, má nahradit jeho kolega Robert Dudley, který na likvidaci havárie přímo dohlíží. Hayward má v budoucnu působit ve firmě TNK-BP, kterou BP spoluvlastní v Rusku. Podle ruských médií se očekává, že Hayward bude v TNK-BP jmenován členem rady ředitelů.

O Haywardově rezignaci se už několik dnů spekuluje v britských médiích, firma v pondělí ale vydala tiskovou zprávu, ve které píše, že o žádných změnách ve vedení nebylo s konečnou platností rozhodnuto.

"BP vnímá spekulace, které se během víkendu objevily v tisku a které se zabývají případnými změnami ve vedení firmy a výší nákladů v souvislosti s havárií v Mexickém zálivu. BP potvrzuje, že v těchto záležitostech nebylo učiněno žádné konečné rozhodnutí," píše se v krátkém sdělení, které podnik zaslal akciové burze v Londýně a umístil na svůj web.

Britský list The Times uvedl, že šéf BP ani zdaleka neodejde s prázdnou. Podle listu firmu opustí s částkou minimálně 11,8 milionu liber (cca. 355 milionů Kč). Částka, kterou si Hayward údajně vyjednal, zahrnuje jak hotovost, tak příspěvky na penzi. The Times tvrdí, že Hayward se vzdá 546.000 akciových opcí a až dvou milionů akcií, které dostával v rámci plánu dlouhodobých pobídek. Hodnota těchto cenných papírů se nyní pohybuje kolem osmi milionů liber.  

Firma také potvrdila, že její správní rada svolala na pondělí schůzku. Co bude jejím obsahem nesdělila, podle britských médií se ale má zabývat mimo jiné Haywardovou budoucností. V minulých dnech Hayward údajně se zbytkem řídícího týmu jednal o podmínkách svého odchodu, včetně kompenzace.

BP vysloví případné změny zřejmě v úterý

Únik ropy po havárii plošiny způsobil největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Firma už na likvidaci škod vynaložila kolem čtyř miliard dolarů a zatím stále není jasné, jak velký bude konečný účet. Nejčastěji se mluví o částkách od 15 miliard až po 60 miliard dolarů.

BP v úterý ráno oznámí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí a patrně i případné změny ve vedení.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru