Seznam bank, které neprošly zátěžovým testem

1. Hypo Real Estate - Německo

2. ATEbank - Řecko

3. Diada - Španělsko

4. Espiga - Španělsko

5. Unnim - Španělsko

6. Banca Civica - Španělsko

7. Cajasur - Španělsko

Evropští regulátoři viní Německo, že proti původním dohodám zapřelo část výsledků zátěžových testů v bankovnictví, které Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) zveřejnil v pátek. Píše o tom pondělní  vydání deníku Financial Times.

Němci nezveřejnili v případě šesti ze svých 14 testovaných bank objem státních dluhopisů, které finanční ústavy vlastní. To byl přitom základní účel testu, který měl uklidnit finanční trhy, že finanční systém eurozóny bude stabilní i v případě, že dluhová krize v Řecku a dalších státech se ještě prohloubí.

"Spolu se všemi dohledovými orgány a bankami jsme souhlasili, že rizika plynoucí ze státního dluhu zveřejníme banku po bance," podivuje se v FT šéf CEBS Arnoud Vossen.

Mají co skrývat ?

Podle analytiků chování Němců navozuje podezření, že německé banky mají co skrývat a nadále nabourává důvěryhodnost zátěžových testů, která nebyla vysoká od samého počátku. Německo se nicméně brání, že tamní legislativa neumožňuje regulátorům Bafin a Bundesbank, aby finanční ústavy ke zveřejnění detailů mohli donutit.

"V Německu se debatovalo jestli rizika plynoucí z držení státního dluhu zveřejňovat a v jednu chvíli bylo řečeno, že to bude povinné. Ale nakonec to Bafin nevyžadoval," řekl FT nejmenovaný německý bankéř. Celá záležitost ovšem zneklidňuje i Evropskou komisi, která již dala najevo, že na německé banky bude tlačit, aby zveřejnily všechny detaily.

 
Objem státních dluhopisů v bankách není jedinou součástí dohody, kterou Německo porušilo. Proti původnímu časovém harmonogramu němečtí regulátoři zveřejnili výsledky zátěžových testů dvě hodiny před regulátory v ostatních zemích a dokonce před CEBS, který měl být první v Evropské unii. 

Francouzi přiznali 11 miliard

Zátěžové testy si ani ve svém nejhorším scénáři nepřipouštějí, že by Řekové nebyli schopni dluhopisy splácet, analytiky a veřejnost ale právě expozice bank v řeckých dluhopisech velmi zajímá. Téměř 11 miliard eur drží v řeckých dluhopisech čtyři velké francouzské banky, napsal se svém srovnání na toto téma španělský deník El País. Francie je tak největším věřitelem řecké vlády, nepočítáme-li samotné řecké banky. Téměř 5 miliard řeckých dluhopisů drží francouzská BNP Paribas.

Kolik investovaly do řeckých dluhopisů celkem Německé banky, zůstává neznámou, protože údaje nejsou kompletní. Ty německé banky, které údaje zveřejnily, přiznaly celkem 5 miliard eur. Z toho německá Commerzbank vlastní 2.9 miliard eur.

Belgická Dexia má v řeckých papírech 3.7 miliard eur, významnou sumu 2.5 miliard eur drží také holandská banka ING.

Rakouská expozice v řeckých dluhopisech dělá 776 milionů, téměř celá suma patří Erste Bank.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru