Odchází
Tony Hayward (53) -

Rodák z britského Slough západně od Londýna pracuje v BP od roku 1982 a začínal tam jako geolog. Poté rychle stoupal po firemním žebříčku, v roce 1997 se stal ředitelem pro průzkum, o dva roky později se dostal do vedení společnosti. Výkonným ředitelem BP se stal v květnu 2007. Při slyšení v americkém Kongresu věnovaném havárii Hayward odpověděl, že v době, kdy se v BP řešily použité technologie a bezpečnostní opatření na plošině Deepwater Horizon, ještě nebyl v jejím vedení. Do povědomí lidí se zapsal větou, že chce mít problémy kolem havárie v Mexickém zálivu za sebou, aby se mohl vrátit ke svému životu. Hlavně v USA tak řada lidí po těchto slovech zaujala vůči Haywardovi i celé BP nepřátelský postoj. Hayward se ale dopustil i dalších mediálních faux pas, které přispěly k současné nevalné pověsti BP.

Nastupuje
Robert Dudley (54) -

V odvětví těžby ropy se pohybuje řadu let. Vyrůstal v americkém státě Mississippi a 20 let pracoval v americké těžební společnosti Amoco. Tu v roce 1998 převzala právě BP. Na konci června firma Dudleyho pověřila, aby převzal práce na odstraňování škod po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon. Vedení BP měl Dudley na dosah již před třemi lety, tehdy ale dala správní rada přednost Haywardovi. Mediálně sledované bylo jeho působení ve funkci ředitele rusko-britského společného ropného podniku TNK-BP, kterým byl od roku 2003. V roce 2008 byl obviněn ruskými akcionáři z toho, že sleduje pouze zájmy BP, a kvůli údajné šikaně ruských úřadů z Ruska nakonec odjel. Britský BP nakonec ustoupil tlaku ruských oligarchů a souhlasil s jeho odvoláním.

Výkonný ředitel těžebního koncernu BP Tony Hayward (53) firmu opustí s částkou minimálně 11,8 milionu liber (asi 355 milionů Kč). Napsal to britský list The Times. O Haywardově rezignaci už se v britských médiích spekuluje několik dní, firma sama ale zatím veškeré spekulace na toto téma odmítala. Spekuluje se, že Haywarda nahradí Robert Dudley, který za BP dohlíží na likvidaci škod po úniku ropy.  

BP stojí za havárií ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Únik ropy po havárii plošiny způsobil největší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států.

Britská média o víkendu také informovala, že správní rada BP na pondělí svolala schůzku, kde se bude mimo jiné zabývat Haywardovou budoucností. V minulých dnech Hayward údajně se zbytkem řídícího týmu jednal o podmínkách svého odchodu, včetně kompenzace.

Částka 11,8 milionu liber, kterou si Hayward údajně vyjednal, zahrnuje jak hotovost, tak příspěvky na penzi. The Times tvrdí, že Hayward se vzdá 546.000 akciových opcí a až dvou milionů akcií, které dostával v rámci plánu dlouhodobých pobídek. Hodnota těchto cenných papírů se nyní pohybuje kolem osmi milionů liber.  

Mluvčí BP zprávu o vyjednané částce označil za fámy a zopakoval, že Hayward zůstává šéfem BP a má podporu širšího vedení. Zdroje blízké BP ale podle agentury Reuters tvrdí, že BP chce, aby Hayward rezignoval. Správní radě vadí, jak Hayward firmu vedl od doby, kdy začaly problémy v Mexickém zálivu. Rezignace by prý mohla být oznámena do dvou dnů.    

Dudley už měl vedení BP před třemi lety nadosah, tehdy ale správní rada ve výběrovém řízení dala přednost právě Haywardovi. Dudley se pohybuje v odvětví těžby ropy řadu let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru