Generální ředitel nadnárodního těžebního koncernu BP Tony Hayward přijde o místo. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura AP. Britský nedělník Sunday Telegraph zase uvedl, že Hayward sám rezignuje v úterý, kdy budou představeny hospodářské výsledky firmy za první pololetí roku.

O Haywardově odchodu se už několik dnů spekulovalo v médiích. Hayward je pod palbou kritiky za to, jak firmu vede od havárie ropné plošiny BP v Mexickém zálivu, která způsobila nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Zdroj z americké vlády podle AP řekl, že oznámení o Haywardově odchodu může přijít už v pondělí. Činitel ale hovořil pod podmínkou zachování anonymity, protože firma sama zatím změnu ve vedení neoznámila. O chystané změně ale činitele informoval zástupce BP.

Kdo na jeho místo?

Zdroj nemá informace o tom, kdo Haywarda nahradí a kdy by ke změně mohlo dojít. Média ale v této souvislosti nejčastěji zmiňují Roberta Dudleyho, který v současné době dohlíží na odstraňování škod po havárii. Únik ropy po výbuchu plošiny Deepwater Horizon je největší ekologickou katastrofou v dějinách USA.

Britská média během víkendu přinášela informace, že nejvyšší vedení BP se v pondělí sejde, aby projednalo postup prací na odstraňování škod po havárii, dále výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které firma oznámí v úterý, a pravděpodobně také Haywardův osud. BP zatím všechny spekulace o Haywardově rezignaci odmítala komentovat.

Hayward je spojován s několika mediálními faux pas, které v posledních měsících přispěly k nevalné pověsti BP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru