Českolipská Cestovní kancelář Svobodná cesta zkrachovala. V Chorvatsku má 44 českých turistů, kteří se vrátí v sobotu domů tak, jak bylo plánováno, cestovní kancelář pro ně poslala autobus. Řekl to v pátek majitel kanceláře Jaroslav Svoboda. Dalších 200 turistů mělo v nejbližších dnech odjet, jejich cesty ale už musela kancelář zrušit. Kancelář nyní zvažuje zahájení insolvenčního řízení.

Informaci už kancelář zveřejnila i na svých internetových stránkách, kde klienty odkazuje na Českou podnikatelskou pojišťovnu, u níž je pojištěna. Českolipská kancelář zůstala dnes zavřená a z výlohy zmizely i letáky. Velkým zklamáním je krach cestovní kanceláře pro klienty. "Mám sbaleno, zítra (v sobotu) jsme měli odletět s celou rodinou na dovolenou do Norska, dnes ráno mi ale majitel kanceláře volal, že nikam nejedeme," řekla zklamaná klientka.

Lidé zůstávají doma

"Hlavním důvodem je úbytek klientů, v Chorvatsku nám zůstávají neobsazená lůžka," uvedl Svoboda. Cestovní kancelář podle něj letos prodala podstatně méně zájezdů než v minulosti. "Lidé zůstávají většinou doma a na zahraniční dovolené nejezdí," dodal Svoboda. Jeho kancelář zřejmě doplatila na hospodářskou krizi, která ekonomickou situaci na Českolipsku výrazně poznamenala. Sklárny a dodavatelé autosoučástí tam od začátku loňského roku propustily tisíce lidí a propouštění stále neskončilo. Českolipsko je v kraji regionem s nejvyšší nezaměstnaností.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamury patřila CK Svobodná cesta k menším cestovním kancelářím, ročně zajišťovala zájezdy pro 1000 až 2000 českých turistů. "Na českém trhu existovala dlouho, přibližně 15 let, a soustředila se především na zájezdy do Chorvatska," dodal mluvčí asociace cestovních kanceláří.

Českolipská cestovní kancelář není první, která v posledních letech v Libereckém kraji zkrachovala. Právě před rokem vyhlásila bankrot liberecká CK Balkan Travel. Kvůli krizi prodala sotva 40 procent zájezdů a banka jí odmítla poskytnout úvěr. V létě 2004 zkrachovala velká cestovní kancelář Travel Market a v zahraničí tehdy zůstalo na 440 turistů, o něž se musela postarat pojišťovna. Majitelé skončili kvůli zpronevěře před soudem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru