Českou železnici čeká hloubková kontrola z ministerstva dopravy. Úřad hodlá na popud vlády provést personální audity a prověrky hospodaření v Českých drahách, jejich dceřiných společnostech a Správě železniční dopravní cesty. Záměr by se měl podle informací ČTK objevit v programovém prohlášení vlády.

"Cílem je zefektivnit provoz a odstranit nevyvážené odměňování pracovníků," píše se v materiálu MD. Mluvčí úřadu Karel Hanzelka potvrdil, že dopravní část vládního prohlášení se bude téměř shodovat s koaliční smlouvou, kde požadavek na audit rovněž stojí. Detaily prý však nebude ministerstvo zveřejňovat do definitivního schválení dokumentu.

Z hloubkové prověrky stavu všech dotčených organizací má vzejít mimo jiné návrh na majetkové vyrovnání mezi ČD a správou železnic. Cílem prý je vytvoření takzvané živé dopravní cesty, což má ulehčit vstup konkurence na železnici.

Živou dopravní cestu tvoří především výpravčí a další zaměstnanci, kteří se starají o provoz vlaků. Nyní spadají pod České dráhy, do budoucna by se měli převést pod SŽDC. Mrtvá dopravní cesta, tedy péče o koleje a některé nemovitosti, už byla pod SŽDC převedena, dráhy na této transakci získaly 12 miliard korun.

Na provozování osobní dopravy se mají vypisovat tendry. Není ale jasné, kdy a jak se tak stane. MD a kraje totiž mají s Českými drahami uzavřené desetileté smlouvy.

V dopravním programu se zřejmě objeví také odklad elektronických vinět, analýza rozšíření mýtného na silnice nižší třídy, změna zákonů pro zrychlení dopravních staveb, stavba jezů na Labi nebo projekty PPP.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru