Maďarský parlament schválil soubor daňových změn, který navrhla nová vláda pravého středu. Součástí změn je i diskutovaná bankovní daň a také například snížení platu guvernéra maďarské centrální banky. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda očekává, že by jí zdanění bankovního sektoru letos mohlo přinést 187 miliard forintů (asi 16,6 miliardy Kč).

Bankovní daň má platit pouze příští rok, finanční instituce ji ale budou muset začít platit už letos. Podle maďarské tiskové agentury MTI ji budou muset banky, pojišťovny a další finanční instituce muset zaplatit 30. září a znovu pak 10. prosince. MTI také upozorňuje, že zatímco v návrhu se také počítalo s určitými výjimkami pro některé instituce, konečná verze, která prošla parlamentem, s žádnými výjimkami nepočítá.

Maďarsko má snahu snížit letos rozpočtový deficit na 3,8 procenta hrubého domácího produktu a právě dodatečný příjem ze zdanění bank má Budapešti pomoci tento cíl splnit. Snížit deficit na 3,8 procenta HDP je jednou z podmínek, na jejichž základě si Maďarsko v roce 2008 zajistilo od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie finanční pomoc v objemu 20 miliard eur (asi 503,5 miliardy Kč).


Parlament návrh daňových změn schválil zcela jednoznačně. Z těch, co hlasovali, jich pro návrh bylo 301, proti bylo 12 poslanců, jeden se zdržel. Návrh podpořili například radikální nacionalisté ze strany Jobbik, proti byla naopak ekologická a radikálně demokratická strana LMP. Opoziční socialisté nevolili.

Součástí opatření je zavedení platového stropu pro zaměstnance ve veřejném sektoru a zavádí se i zákaz poskytovat půjčky v cizí měně. Právě rozšířené půjčky tohoto typu jsou jedním z důvodů nynějších problémů Maďarska. Maďaři si půjčovali v cizí měně hlavně kvůli tomu, že v Maďarsku byly stabilně vyšší úrokové sazby. Kvůli citelným výkyvům kurzu forintu se ale řada lidí dostala do potíží při splácení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru