Bývalý diplomat Alexandr Vondra (ODS) přichází na ministerstvo obrany s razantními prohlášeními. Slibuje zásadní změny při armádních nákupech, které se dosud vyznačovaly neprůhledností a častými podezřeními z korupce. "Není možné, aby nákupy byly uměle prodražovány v džungli nepřehledných procedur," řekl nový šéf obrany Vondra v rozhovoru pro HN.

První, co chce Vondra změnit, je rozšířená praxe resortu obcházet vypisování otevřených výrových řízení. V poslední době ministerstvo bez soutěže nakoupilo třeba dopravní letadla CASA, což kritizovala i Evroská komise, nebo desítky obrněných vozidel Iveco, za které Česko platilo víc, než jiné státy.

"Chci, aby na rozdíl od minulých let šlo maximum nákupů formou výběrových řízení," prohlašuje Vondra. Podle něj je nutné změnit zákon o veřejných zakázkách, který dnes ministerstvu obrany dává příležitost oslovovat pouze jednoho zájemce. "Nemůžeme nadále tímto způsobem postupovat při devadesáti procentech našich akvizic," říká.

Vondra také slibuje, že skoncuje s nákupy zahraničních zbraní přes domácí prostředníky. Tedy přes úzkou skupinu firem s potřebnou licencí, které vévodí Omnipol, jenž pouze za zmiňované španělské letouny CASA inkasoval přes čtyři miliardy. "Do koaliční smlouvy se i na můj návrh dostal závazek, aby ministerstvo mělo možnost provádět své nákupy přímo," říká Vondra.

Experti Vondrovi nevěří

Jenže o zprůhledňování vojenských nákupů mluvili už Vondrovi předchůdci. A situace se nijak nezlepšila. A je otázkou, zda se začarovaný kruh podaří prolomit právě nyní.

Proti změně v Evropě ojedinělého zákona, který resortu obrany nařizuje využívat prostředníky, se totiž staví například vlivný ministr financí Miroslav Kalousek. "Nákupem přes prostředníky se nic neprodražuje," argumentoval nedávno Kalousek, faktický lídr TOP 09 a přítel zbrojaře Richarda Hávy, který stojí za Omnipolem.

Ke Kalouskovi se přidávají i někteří poslanci z Vondrovy ODS. "Když bude ministerstvo nakupovat přímo, tak to zvedne cenu, protože dobrého odborníka si nezaplatí a jeho úředníky může zahraniční výrobce ošulit," tvrdil nedávno bývalý šéf obranného výboru Jan Vidím.

Ve změnu příliš nevěří ani oslovení experti. "Je tady řada politiků, kteří jsou pod vlivem těchto handlířských firem," říká Jiří Komínek, dopisovatel britského odborného magazínu Jane's Defence. Pokud však Vondra skutečně své návrhy dostane až do parlamentu, může se podle postoje jednotlivých poslanců alespoň vyjasnit "kdo za koho kope".