Tvůrci loga národní značky kvality Klasa žádají Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV), aby tuto ochrannou známku prohlásil za neplatnou. Podle televize Nova totiž tvrdí, že ministerstvo zemědělství od nich nemělo souhlas propůjčovat logo potravinářům, kteří ho dávají na svoje výrobky. Autoři loga kvůli tomu podali žalobu na tři náhodně vybrané výrobce. ÚPV podle ní odhaduje, že spor by mohl rozhodnout do konce září.

"V rejstříku ochranných známek jsou zapsány ochranné známky Klasa - jedna v barevném a jedna v černobílém provedení - a na obě tyto známky je podán návrh na neplatnost těchto známek," řekl vedoucí kanceláře ÚPV Josef Dvornák.

Podle Novy podali návrh šéfové reklamní agentury, která logo vytvořila. "Ve chvíli, kdy by úřad pravomocně rozhodl, že ochranná známka nebyla nikdy zapsána po právu, tak v podstatě padá jakýkoli argument pro to, aby mohli všichni užívat to logo," řekl právní zástupce tvůrců loga Klasa Petr Mikysek.

Logo, do jehož propagace stát investoval desítky milionů korun, by podle Novy muselo zmizet ze všech výrobků. Ministerstvo zemědělství ho propůjčilo více než 200 firem a podnikatelů, kteří by museli ve velkém zničit všechny obaly, na kterých logo je. "Pokud by se jednalo i o stažení výrobků z trhu, tak by to bylo v řádu desítek milionů korun," řekla marketingová ředitelka společnosti Hamé Marcela Mitáčková.

Advokát tvůrců loga podal žalobu na výrobce produktů z kozího mléka Vladimíra Maštalíře, na výrobce chleba a cukrovinek JVS Semilská pekárna a na výrobce trvanlivých tyčinek Havlík Opal. "Soud by měl vydat rozsudek, kterým by zakázal užívat to logo, a zároveň po každém z nich chceme náhradu bezdůvodného obohacení ve výši 50.000 korun," řekl Mikysek.

"Nás velmi mrzí, až bych řekl štve, že někdo je schopen na tom takto parazitovat," reagoval obchodní ředitel JVS Semilská pekárna Martin Kořízek.

"Ministerstvo zemědělství si je jisto tím, že veškerá jeho práva ke značce Klasa, k jejímu udělování jsou v pořádku," řekla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Klasa je udělována kvalitním českým potravinářským a zemědělským výrobkům od roku 2003. Značku spravuje od počátku roku 2004 Státní zemědělský intervenční fond. Podle průzkumů mají výrobky s označením Klasa až o třetinu vyšší odbyt.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru