Největší příjemci přímých zahraničních investic

 (v mil. USD) 

1. USA (129,9) 

2. Čína (95)

3. Francie (59,6) 

4. Hongkong (48,4)

5. Velká Británie (45,7) 

 

Česko si na loňském žebříčku největších světových příjemců zahraničních investic pohoršilo a kleslo ze 44. místa v roce 2008 na 57. pozici. Země loni vykázala meziroční pokles přímých zahraničních investic o 42 procent na zhruba 52 miliard korun. České firmy do zahraničí loni investovaly 25,5 miliardy, což z nich dělá 47. nejaktivnější investory na světě. Vyplývá to ze zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Ze zemí Visegrádské čtyřky, které jsou při lákání zahraničních investorů největšími konkurenty Česka, si loni lépe vedlo pouze Polsko, které se umístilo na 27. místě. Maďarsko skončilo v pořadí nejúspěšnějších zemí světa až na posledním 206. místě a Slovensko bylo jen o čtyři příčky lepší.

"Velmi opatrnou změnu k lepšímu by měl podle UNCTAD po dvou letech propadu přinést až letošní rok. Stabilní výsledky potvrzují i předběžné statistiky agentury CzechInvest pro první pololetí letošního roku. Loni jsme podle předběžných statistik do června pomohli 140 projektům, letos jich za stejné období bylo 125," sdělila pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.

Celosvětové přímé zahraniční investice klesly v roce 2008 o 16 procent a loni o 37 procent. Celkový objem přímých zahraničních investic činil loni 1,1 bilionu dolarů, což byla ve srovnání s rokem 2007 poloviční hodnota. Letošní rok by měl přinést velmi mírné oživení. UNCTAD předpovídá, že globální investice dosáhnou 1,2 bilionu dolarů. V roce 2011 to bude 1,3 až 1,5 bilionu a návrat k předkrizovým hodnotám by mohl přinést až rok 2012, kdy UNCTAD očekává investice dosahující až dvou bilionů dolarů. "Tyto předpovědi jsou však zatížené riziky a nejistotou včetně nebezpečí vyplývajícího z velmi křehkého oživení světové ekonomiky," stojí ve zprávě.

Přímé investice se loni snížily do všech odvětví ekonomiky, tedy do služeb, zpracovatelského průmyslu i primárního sektoru. V roce 2009 klesly i dříve odolné investice do farmaceutického nebo do potravinářského průmyslu. Výjimkou byly investice do distribuce elektřiny, plynu a vody, do stavebnictví, ale také do elektroniky a telekomunikací, které se zvýšily.

I když investice vykázaly pokles, tak Česko bylo zařazeno na loňský seznam 108 největších světových fúzí a akvizic, a to díky rozhodnutí francouzské farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis převzít českou Zentivu. Obchod v hodnotě dvou miliard dolarů byl podle UNCTAD 50. největší fúzí a akvizicí roku 2009.

Mírné oživení světového hospodářství nyní podle UNCTAD táhnou především rozvíjející se a tranzitivní ekonomiky, které poprvé v historii přilákaly bezmála 50 procent světových přímých zahraničních investic. I když i tyto země zasáhl po šesti letech nepřetržitého růstu propad přímých zahraničních investic, zpomalení o 27 procent bylo výrazně nižší než u rozvinutých ekonomik. "Mezi šesti největšími příjemci zahraničních investic tak jsou tři země z kategorie rozvíjející se a tranzitivních ekonomik - Čína, Hongkong a Rusko," uvedl CzechInvest.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru