Extravagantní britský podnikatel Richard Branson si ke svým šedesátinám objednal 60 letadel Airbus, jimiž chce zdvojnásobit velikost letecké flotily své americké firmy Virgin America. Branson dnes korunoval poslední obchodní den na aerosalonu ve Farnborough u Londýna zakázkou za 3,3 miliardy dolarů (64,6 miliardy Kč). Od pátku se největší světová přehlídka letecké techniky v tomto roce otevře veřejnosti.

Objem zakázek na nákup letadel ve Farnborough s Bransonovou zakázkou vystoupil nad 31 miliard dolarů a tento výsledek podle expertů a představitelů odvětví ukazuje, že sektor se jako celek rychle dostává z krize. "Dámy a pánové, recese je definitivně za námi," prohlásil na dnešní tiskové konferenci obchodní ředitel Airbusu John Leahy.

Branson oznámil svou objednávku na 40 letadel A320 s opcí na 20 dalších videopřenosem z Karibiku. "Jsem šťastný, že mohu tento týden oslavit své 60. narozeniny, a neumím si představit lepší dárek než 60 nových letadel," řekl zakladatel Virgin Atlantic.

Evropský výrobce letadel získal ve Farnborough pevné zakázky za 13 miliard dolarů a potvrdil, že překoná cíl, který si u zakázek pro letošní rok vytyčil. Generální ředitel Airbusu Tom Enders řekl, že Airbus letos prodá více než 400 letadel proti původnímu cíli 300 strojů. Firma nyní zvažuje zvýšení produkce, aby vyšla vstříc oživení poptávky.

Zatím rekordní byl ve Farnborough předešlý aerosalon v roce 2008, kdy se prodala letadla za 88,7 miliardy dolarů. Loni se odvětví kvůli globální recesi naopak propadlo do těžké krize. Na sesterském aerosaloně v Le Bourget u Paříže výrobci před rokem prodali letadla pouze za zhruba sedm miliard dolarů.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru