Pouze sedm z 91 velkých evropských bank neprošlo zátěžovými testy, které uspořádal Výbor evropských orgánů bankovního dohledu. Mezi zkoušenými bankami nebyly žádné české finanční domy. Mateřské společnosti českých bank však všechny testem prošly.

Účelem zkoušek, na kterých se shodla Evropská unie, bylo prověřit, zda banky ustojí případnou další krizi. Ty, které neuspěly - německá Hypo Real Estate, řecká ATEbank a šest malých španělských bank - budou muset navýšit svůj kapitál. Dohromady budou potřebovat 3,5 miliardy eur.

Zátěžové testy však tvrdě kritizují investoři z celého světa. Právě kvůli tomu, aby se obnovila důvěra investorů ve zdraví evropských bank, přitom Evropa testy prováděla. Jenže podle investorů jsou testovací podmínky příliš měkké. Nepočítá se například, že by některá evropská země mohla vyhlásit bankrot, a tudíž bankám nezaplatit za dluhopisy, které drží.

Jak velkou mají zkoušky vypovídací hodnotu? Získala Evropa díky testům alespoň nějaké uklidnění? Proč investoři testům nevěří?

Na tyto a další otázky právě odpovídal Jan Macháček z týdeníku Respekt, který i mj. glosuje o ekonomice a politice v blozích na iHNed.cz.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Slávek
Měly zátěžové testy vůbec nejaký smysl? ECB a spol. tvrdí, že půjde o uklidnění trhů, ale není to jen vějička pro ty nejvíce naivní?
To je právě otázka. Analytici a pozorovatelé, které beru vážně já, od začátku zdůrazňovali, že evropský přístup není transparentní, tudíž primárně šlo o to napasovat testy tak, aby uklidnili trhy. jenže výsledky jsou tak podezřele dobré, že to trhy asi moc neuklidní. Američané, kteří na Evropu s testy tlačili, brali své testy opravdu vážně. Neprošla tehdy třeba Citigroup, banky musely shánět skoro sto miliard dolarů kapitálu.
Jan Macháček
tomáš
Dobrý den. Myslíte si, že Řecko nakonec bude schopné dluhy splatit? Může to nějak ohrozit české střadatele?
Já si myslím, že Řecko časem provede se svými věřiteli restrukturalizaci dluhu. Náklady ponesou především němečtí a francouzští daňoví poplatníci, protože banky z těchto zemí drží nejvíce řeckého dluhu.
Jan Macháček
Jiří
Myslite, ze by ceske banky v zatezovych testech obstaly?
Myslím, že ano. ČNB tvrdí, že zátěžové testy dělá vlastně pořád v rácmi regulerního dohledu...
Jan Macháček
Tom
Není to spíše zase nějaká uklidňovací šaráda? Mezi ekonomy jde šuškanda o tom, že Španělsko bude EMU žádat o pomoc nejpozději na podzim a stav bank ve Španělsku také není zrovna velké tajemství. Má smysl vůbec řešit podobné věci pokud se banka v EMU může obrátit o pomoc na ECB a bankrot státu je zakázán ? Vždyť Řecko má k dluhům "pojištění" jako by již před měsícem zbankrotovalo? Celé se mi to jeví jen jako uklidňovaná na voliče zemí EMU, kteří to šarádu společné měny, nemožnosti vystoupení, nemožnosti vyloučení a skupování dluhopisů problémových zemí provozují. Nebo mám opravdu věřit tomu, že Řecko bude v roce 2014 růst o 8 % aby vůbec bylo schopno splácet půjčky !?
Kupodivu to vypadá, že Španělé jako jediní v unii brali testy opravdu vážně. Prozkoušeli 90 % svých bank a záložen, navíc relativně velmi transparentně. Jinde v eurzxóně se testovalo zhruba 50 % bank.Ze sedmi bank, které neprošly, je pět španělských. Dobrá zpráva je, že zatíženost řeckými dluhopisy je ve Španělsku relativně velmi nízká, španělské banky mají exposure vůči Řecku jenom něco přes miliardu euro, což je proti německým a španělským bankám nic. K Řecku viv předchozí odpověď.-
Jan Macháček
Petr Kanka
Jak by se dotklo českých bank, kdyby testy neprošla některá ze zahrničních matek? Podle ČNB jsou na tom české banky dobře...
Nestalo se, ale kdyby se to stalo, bylo by o něco pravděpodobnější, že nějaká matka českou dceru prodá nebo bude nucena prodat.
Jan Macháček
Tomas
Dobrý den, Kde lze najít kompletní výsledky zátežových testů? Podle mne výborné východisko pro volbu spravné banky, či pro nákup akcií. Děkuji.
To právě máte smůlu. Sumama sumárum se pouze dozvíte, že banka xy neprošla a potřebuje navýšit kapitál o tolik a tolik.
Jan Macháček
Tonda
Dobrý den, jak dopadla Španělská banka Santander, která v ČR ukončila svou činnost ?
Neprošly pouze některé španělské cajas, tedy družstevní záložny a to především díky svému angažmá v realitiní bublině. Santander je gigant a hráč vskutku globálního významu. O této bance se nic zlého nešušká.
Jan Macháček
Vladimír
Zdravím pane Macháčku. Můj názor je, že jsme svědky dláždění cesty do pekla dobrými úmysly. To si opravdu neuměli evropští ekonomové spočítat, že podobný test nejistotu trhů značně prohlobí? Je to známka neschopnosti, nebo zoufalství kalícího mysl? Neměla by se jim snaha o sanaci evropské ekonomiky raději zakázat? Přerodí se evropský řízený kapitalismus v chronické krizi na otevřený přídělový socialismus čínského typu (což je ekonomicky vzato momentálně nejúspěšnější model)? Co o tom soudíte?
Evropané dlouho testování bank odmítali, právě proto, že se báli, že prohloubí nejistotu trhů. Původně chtěli testy provádět bez výstupu pro veřejnost, jen pro potřeby regulátora. V době před dvěma měsíci, když byly trhy dosti turbulentní a negativně naladěné, přesvědčil Evropany o zátěžových testech americký ministr financí Tim Geithne. Asi si myslel, že se testování bude v Evropě brát opravdu vážně a půjde se s pravdou ven. To se ale moc nepovedlo.
Jan Macháček
mage
Máte za poslední dobu evidentně načteno a váš Audit se i vyplatí číst. Díky Nebylo by lepší řešení nechat projít Řecko co nejdříve nějakým řízeným bankrotem? Samozřejmě by to znamenalo haircut pro testované banky. Podobně jako americké automobilky by ale mohli Řekové začít s čistším štítem. Mám pocit, že takhle se budou tři roky trápit a pak to stejně přijde...
Také děkuji. S vaším názorem plně souihlasím. Bylo by ale dobré mít pro ten řízený bankrot nějaká pravidla a manuály, jako pro bankrot firmy. Vůbec nejlepší by ale bylo, kdyby eurozóna bývala začala včas budovat instituce normální měnové unie a měla včas svůj měnový fond a ministerstvo financí. to se však nestalo. To, co navrhujete, je druhá nejlepší možnost. je však třeba připravit dańové poplatníky v Německu a Francii na to, že to budou muset platit. Vše se dnes svádí na nezodpovědné dlužníky. jenže stejně tak byli nezodpovědní veřitelé.
Jan Macháček
josef
Je opravdu s podivem, že máme v Evropě tak zdravé bankovnictví. Jsou-li kritéria měkká, nejsou „pozitivní“ banky na bankrot a naopak neznáme jména bank, kterým se vyplatí pomoci?
To je opravdu s podivem. Uveřitelné by bylo, kdyby neprošlo tak třicet bank. Jde o dvě věci. Většina řeckého dluhu, tedy asi 90 procent jsou dluhopisy, které banky drží dlouhodobě (hold to maturity), takže tržní poryvy dluhopisového trhu do bilancí bank nefoukají. Dluhopisy v knihách obchodníků se přeúčtovávají pořád, ale těch jen zhruba deset procent. Co když ale Řecko přeci jen zbankrotuje? Dluhopisy, které jsou "hold to maturity" nikdo netestoval. Testovala se pouze možnost druhého výkyvu recese nikoli možnost suverénního defaultu. Druhá věc je, co se uznává za kapitál banky. Zde se skrývá spoustu fíglů a lze s tím bohužel manipulovat. To jsou ty debaty o tom, co je tzv.core capital, co je tzv.first tier capital, co je tzv.hybrid capital apod. Všichni čekalli, že alespoň některé německé Landesbanken neprojdou.
Jan Macháček
Kamil Jideš
Dobrý den, jak lze tedy nějak souhrně vnímat testy. maám pocit, že se kolem toho napovídalo více než je zdrávo a celé věci se přisuzuje větší význam, neý by člověk čekal. (ale nebude to ani poprvé ani naposledy)
Viz.minulá odpověď...
Jan Macháček
vlk
Dobrý den. Proč některé německé banky neřekly, kolik mají v řeckých dluhopisech? Máte nějaká data, zda mají Němci v Řecku víc než Francouzi, nebo naopak?
Taktéž viz.minulá odpověď. Obecně platí, že banky nerady mluví o problémech, musí je k tomu někdo, tedy regulátor, přinutit
Jan Macháček
Jitka
Co čeká teď těch sedm bankovních "hříšníků", co neprošly?
Budou muset sehnat nový či dodatečný kapitál. Pokud by mělo jít o kapitál částečně státní, bude to muset složitě posuzovat Brusel jako výjimečnou státní pomoc. Odhození špatných úvěrů do nějaké popelnice, resp.špatné banky, je také státní pomoc a musí tak být posuzováno
Jan Macháček
Honza
Mám pocit, že celé zátěžové testy byly více politickou objednávkou, než skutečnou prověrkou bankovního trhu. A víceméně měli suplovat příslovy "vlk se nažral a koza zůstala celá", nebo ne?
Vřele s Vámi souhlasím. Asi s tou čestnou výjímkou Španělska, které to bralo vážně.
Jan Macháček