Průměrná sazba z hypoték v červnu klesla po téměř třech letech pod pětiprocentní hranici. Uvedl to ve středu server Fincentrum ve svém ukazateli Hypoindex.

Průměrná úroková sazba v červnu klesla o další dvě desetiny procentního bodu na 4,92 procenta a byla tak nejníže za poslední téměř tři roky. V meziměsíčním srovnání nejvíce zlevnily hypotéky s fixací na 5 let, jejichž průměrná úroková sazba poklesla o 13 bazických bodů na 4,95 procenta. Klesající tendenci ovšem vykazují všechny fixační varianty včetně hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Pokles byl tažen rostoucím zájmem o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. "Variabilní sazby v současnosti prakticky vytlačují jednoleté fixace. Za červen objem hypoték s variabilní sazbou činil 6,6 procenta, což je více než objem hypotečních úvěrů s jednoletou fixací. Z hlediska počtu úvěrů je podíl jednoletých fixací mírně vyšší než podíl variabilních sazeb," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou si podle statistik Hypoindexu během několika měsíců, kdy je banky nabízejí, vydobyly téměř sedmiprocentní tržní podíl. Nejoblíbenější byly v červnu tradičně hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby s 42procentním podílem na celkové produkci. Podíl hypoték s tříletou fixací dosáhl 40 procent, jednoleté fixace tvořily šest procent červnových obchodů a zbylých pět procent připadlo na ostatní fixace.

Padající sazby přilákaly klienty

Pokles úrokových sazeb hypotečních bank zabral u klientů. V červnu si klienti sjednali hypotéky v celkové hodnotě 8,219 miliard korun.

Meziměsíčně tak vzrostl prodej hypoték o 13,6 procenta u počtu a o 15,4 procenta u objemu nově uzavřených hypoték. V meziročním srovnání vzrostl objem červnových hypoték o 1,4 procenta.

Objem nových hypoték poskytnutých občanům v prvním pololetí meziročně klesl o 6,2 procenta na 37,6 miliardy korun. Tolze hodnotit pozitivně, neboť díky velice dobrým výsledkům v závěru pololetí se bankám podařilo umazat počáteční ztrátu za stejným obdobím loňského roku, uvedl server Hypoindex.cz.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru