Už brzy po startu šestnácté etapy Tour de France se z peltonu oddělila skupinka, v níž měl velkou motivaci prosadit se sedminásobný vítěz závodu Lance Armstrong. Osmatřicetiletý Američan, který se letos s Tour loučí, pak už marně bojoval ve spurtu o místo na stupních vítězů. Přesto je jisté, že právě jeho zásluhou únik vydržel až do cíle. Trochu si tak vynahradil smůlu v předchozích etapách, v nichž už přišel o šanci na zisk osmého triumfu.

Armstrong spurtoval

"Bylo to těžší, než jsem očekával. Už to je nějaký čas, co jsem naposledy spurtoval. Prostě jsem nebyl dost rychlý," komentoval Armstrong svůj pokus ve spurtu, který nakonec projel cílem šestnácté etapy na šesté místě.

Po dojetí etapy došlo k veřejnému usmíření dvou hlavních adeptů na vítězství na Tour Contadora a Schlecka. Lucemburčan v pondělí vyčítal svému španělskému rivalovi porušení zásad fair play kvůli tomu, že ho připravil o žlutý trikot lídra poté, co ho postihl mechanický problém.

Contador se už před startem dnešní etapy Schleckovi omluvil prostřednictvím nahrávky na serveru youtube.com a oba si podali ruce před televizními kamerami. "Bavili jsme se o tom během etapy a už je všechno v pořádku. Necítím žádnou hořkost," uvedl Schleck, jenž navíc vyzval diváky, aby přestali s pískotem na Contadorovu adresu při opětovném navlékání žlutého dresu během slavnostního ceremoniálu.

Kreuziger to zkusil

V úvodu byl s Armstrongem v úniku i Roman Kreuziger, byl třetí v obou horských prémiích první kategorie na Col de Peyresourde a Col d'Aspin, poté však byli uprchlíci dostiženi a Kreuziger se zařadil do pelotonu, zatímco Armstrong pokoušel štěstí dál. Český cyklista dojel v hlavním poli, které projelo cílem se ztrátou téměř sedmi minut. Na špici závodu se nic nezměnilo - dál vede Alberto Contador o osm vteřin před Andym Schleckem. Kreuziger je těsně za hranicí první desáítky průběžného pořadí - jedenáctý se ztrátou 7:58 minuty na nejrychlejšího Španěla.

"Byl to plánovaný útok, mým cílem bylo vyhrát etapu. Chtělo to víc odvahy, tak jsem do toho šel. Věřil jsem, že by to mohlo vyjít, protože skupina byla hodně silná. Dobře jsme spolupracovali, ale bohužel jsme pro ty vzadu asi byli dost nebezpeční. Chvilku po nás šla Astana, ale asi by nás ve finále nechala odjet. Jenže se do toho vložilo Lotto a sjelo nás," uvedl Kreuziger na svém oficiálním webu. "Když nás dojeli, nebyl problém se jich udržet. Myslím, že to ty vzadu hodně bolelo, a pak už se nikdo o nic nepokoušel," dodal jediný Čech na Tour.

Ve středu čeká peloton volný den.

16. etapa Bagneres-de-Luchon - Pau (199,5 km): 1. Fédrigo 5:31:43, 2. Casar (oba Fr.), 3. Plaza (Šp.), 4. Cunego (It.), 5. Horner, 6. Armstrong (oba USA), 7. Van de Walle (Belg.), 8. Moreau (Fr.) všichni stejný čas, 9. Barredo (Šp.) -28, 10. Hushovd (Nor.), ...34. Kreuziger (ČR) oba -6:45.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp.) 78:29:10, 2. A. Schleck (Luc.) -8, 3. S. Sánchez (Šp.) -2:00, 4. Meňšov (Rus.) -2:13, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:39, 6. Gesink (Niz.) -5:01, 7. Leipheimer (USA) -5:25, 8. Rodríguez (Šp.) -5:45, 9. Vinokurov (Kaz.) -7:12, 10. Hesjedal (Kan.) -7:51, 11. Kreuziger -7:58.