Americká investiční banka Goldman Sachs Group ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 453 milionů dolarů (asi 8,9 miliardy Kč), což je meziroční propad o zhruba 83 procent. Za poklesem zisku jsou převážně náklady, které banka zaúčtovala v souvislosti s urovnáním sporu s americkou burzovní komisí, nutnost zaplatit vyšší daně v Británii a také slabší výsledky divize investičního bankovnictví.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) na jaře banku obvinila z podvodu na investorech. Goldman podle komise prodával strukturované investiční nástroje, ale dostatečně přitom nevysvětlil, že jeden z velkých klientů banky zároveň spekuluje na jejich pokles. Minulý týden se banka dohodla na urovnání sporu a dobrovolně zaplatí 550 milionů dolarů (asi 10,8 miliardy Kč). Vinu ale odmítá.

Zisk na akcii ve druhém čtvrtletí dosáhl 78 centů, zatímco před rokem činil 4,93 USD. Pokud by se ale nebraly v úvahu náklady na urovnání sporu, další jednorázové náklady a výplata dividend k prioritním akciím, potom by zisk na akcii byl 2,75 USD. Snadno by tak překonal odhady analytiků, kteří v průměru odhadovali zisk 2,08 USD na akcii.

Goldman Sachs je největší bankou na Wall Street a patrně i nejvlivnějším finančním ústavem vůbec. Akcie banky ještě před zahájením obchodování na burze v New Yorku vykazovaly v elektronických systémech propad o více než dvě procenta na zhruba 142,50 USD.

Banka uvedla, že musela zaúčtovat asi 600 milionů dolarů v souvislosti s nutností zaplatit ve Velké Británii vyšší daň z odměn manažerům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru