Kolik si Česko pujčuje

(mld. korun a v poměru k HDP v %)

Přibližně čtyři miliardy korun ročně by mohl český stát ušetřit při splácení svého současného dluhu, pokud by se v žebříčku ratingových agentur posunul o jeden stupínek výš.

To, že Česko, kde nyní vládne kabinet s nejsilnější parlamentní podporou od roku 1993, takovou šanci má, v pondělí jasně řekla agentura Moody's.

Klíčové je stabilizovat dluh

"Předpokladem je, že Česko splní své rozpočtové záměry a stabilizuje svoji míru zadlužení," prohlásil podle agentury Bloomberg vedoucí analytik Moody's Dietmar Hornung.

Zmíněná agentura už od listopadu 2002 hodnotí úvěrovou spolehlivost Česka poměrně lichotivou známkou A1, představující pátý nejvyšší investiční stupeň.

Díky ní zdejší vláda letos platí držitelům svých dluhopisů kolem čtyř procent ročně, kdežto v období 2000 - 2001 to bylo přes sedm procent.

Vyhlídky na lepší rating ovšem neznamenají, že by si stát mohl dovolit třeba snížit daně. Kvůli splácení dříve vydaných dluhopisů a také financování příštích rozpočtových schodků je nucen emitovat stále více dluhopisů. Ministerstvo financí si letos hodlá půjčit až 280 miliard korun. Jak uvádí ve své zprávě, příští rok by si stát mohl půjčit kolem 306 miliard korun, tedy sumu odpovídající přibližně osmi procentům HDP.

"Lepší rating má vždy bezprostřední příznivý dopad na dluhovou službu. Riziková přirážka u našich vládních dluhopisů by klesla a byly by také lépe prodejné," sdělil Hospodářským novinám ministr financí Miroslav Kalousek.

O kolik by se mohla dluhová zátěž zmírnit, ale podle něj není možné přesně určit. "To záleží na tom, jaké poměry budou panovat na dluhopisových trzích," podotkl Kalousek.

Zlepšení ratingu o jeden stupínek by mohlo snížit výnosy požadované investory (a tedy náklady státu) asi o třicet bazických bodů, uvádí David Marek ze společnosti Patria Finance. "To by zlevnilo financování současného veřejného dluhu Česka přibližně o čtyři miliardy korun ročně," tvrdí Marek.

Itálie musí platit víc

Ale ani lepší rating nemusí podle Marka Hatlapatky z brokerského domu Cyrrus znamenat, že se náklady na splácení dluhu automaticky sníží. "Například výnos desetiletého českého dluhopisu při dnešním ratingu A1 činí čtyři procenta, ale Itálie, která má rating o dva stupně vyšší (Aa2), musí investorům nabídnout úrok o něco vyšší," upozorňuje Hatlapatka. Důvodem podle něj je hlavně to, že italský veřejný dluh odpovídá skoro 116 procentům HDP, kdežto ten český přesahuje 35 procent.

Jak tíží splátky úroků
(vybrané země EU, rok 2009 v poměru k HDP, v procentech)

 

 

Česko dosud vydalo dluhopisy (včetně krátkodobých poukázek a eurobondů) za 1156,7 miliardy korun.

Splátky tohoto dluhu jsou podle ekonomů poměrně rovnoměrně rozvrženy. Nejsložitější bude zřejmě příští rok, kdy musí Česko splatit dluhopisy za 199 miliard korun a k tomu ještě financovat rozpočtový schodek.

Hodnocení zemí podle Moody's


Zdroj: Moody´s, ČNB, Ministerstvo financí ČR