Přísnější regulace emisí a Česko

-27,5 %
O tolik se Česku podařilo snížit v roce 2008 emise CO2 oproti roku 1990. Novější údaje nemá ministerstvo životního prostředí zatím zpracované.

-12 %
O tolik dokázaly omezit v roce 2008 emise proti roku 1990 státy evropské sedmadvacítky.

-40,5 %
O tolik by muselo mít v roce 2020 Česko nižší emise CO2 proti roku 1990, pokud by prošlo, že v roce 2020 musí Evropská unie snížit emise o 30 procent úrovně z roku 1990.

-31,5
O tolik bude muset Česko snížit emise CO2 proti roku 1990, zůstane-li EU povinnost omezit do roku 2020 emise jen o 20 procent.

České podniky by v následujících letech musely nainvestovat desítky miliard navíc do zelených technologií nebo nákupu emisních povolenek. To v případě, že projdou návrhy na přísnější regulaci emisí oxidu uhličitého (CO2), který minulý týden podpořili ministři životního prostředí Německa a Francie a ministr energetiky Velké Británie.

Ministři trojice vlivných evropských zemí totiž chtějí, aby celá unie omezila emise do roku 2020 o třicet procent proti roku 1990. Dosavadní plán přitom počítal pouze s dvacetiprocentním snížením.

Proti je naopak celá řada průmyslových svazů celé Evropy, včetně Česka. S návrhem ale nesouhlasí ani nastupující ministr životního prostředí Drobil (ODS), který se již dříve vyjádřil, že ministerstvo bude k průmyslu vstřícné.

"Takové zpřísnění by fatálně ovlivnilo konkurenceschopnost celé Evropy. Podniky by to stálo spoustu peněz, které by ve finále zaplatili koncoví spotřebitelé, například v cenách energií," uvedl ministr.

Absurdní a naivní výzva

Přísnější regulací chtějí přimět evropský průmysl investovat do zelených technologií ve výrobě. "Pokud bychom se spokojili s dvacetiprocentním snížením, začneme ve snižování emisí zaostávat za zeměmi, jako je Čína, Japonsko nebo Spojené státy. Všechny tyto země se snaží vytvářet příznivé prostředí pro investice do technologií na snížení CO2," stojí v prohlášení.

Ministři argumentují i tím, že v době recese jely podniky na částečný výkon a vypouštěly do světa méně škodlivin. Dosažení ambicióznějšího třicetiprocentního snížení má podle ministrů být tedy snazší.

Zástupci průmyslu ale považují tento názor za "absurdní a naivní". Recese podle nich naopak dodržení limitů ztížila.

"Na firmy recese těžce dolehla a budou mít co dělat, aby se z toho vzpamatovaly. Hospodářská krize ve skutečnosti naopak způsobila, že bude ještě těžší dosáhnout plánovaného 20procentního snížení emisí," uvedl pro FT Terry Scuoler, šéf britského svazu výrobních firem EEF. Zemím evropské sedmadvacítky se už podařilo snížit emise skoro o 12 procent úrovně roku 1990.

Velká bolest pro české podniky

Přísnější limity by se měly týkat i Česka. České podniky, které už třicetiprocentní snížení skoro splňují, by ale plán byl ještě "bolestnější". Patří totiž do skupiny zemí s velkým podílem průmyslu a musela by splnit snížení dokonce o 40,5 procenta.

"Česká republika by kvůli vysokému podílu průmyslových podniků musela při třicetiprocentním snížení dostat redukci emisí až ke čtyřiceti procentům," vysvětlil šéf odboru změny klimatu na Ministerstvu životního prostředí Pavel Zámyslický. Přitom průmysl a energetika by se podle něj musely uskrovnit více než třeba zemědělství nebo doprava.

Pro české podniky by ostřejší regulace znamenala, že by musely buď ještě více investovat do zelených technologií, nebo nakupovat emisní povolenky. "Podle našich odhadů by je to stálo desítky miliard korun navíc," řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Zástupci českých průmyslníků návrh ministrů kritizují. "Je to nesmysl. Česká ekonomika stojí na strojírenství a výrobě. Snaha prosazovat takové návrhy vyústí v omezení konkurenceschopnosti celé Evropy," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, který zároveň působí v evropském sdružení podniků Business Europe.

V pozadí se podle něj skrývá snaha podpořit obchod s emisními povolenkami. "Může to pak skončit prasknutím bubliny stejně jako obchod s podřízenými hypotékami v Americe, který stál na začátku celé současné krize," řekl Míl.