Na českém trhu s elektřinou a plynem se odehrála revoluce. Pokles cen energií způsobený krizí přilákal do oboru řadu nových prodejců, kteří se perou o zákazníky. Poprvé jsou za atraktivní klientelu považovány i domácnosti.

Tento konkurenční boj sráží cenu. Změnou dodavatele se dnes dají ušetřit v rodinném rozpočtu až tisíce ročně. "Na burzách, kde noví hráči většinou nakupují, ceny už loni klesly tak, že dodnes mohou nabízet dodávky o 5 až 10 procent nižší než velké tradiční firmy," říká šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt.

Šetřit lze stokoruny měsíčně

Například v Praze tak může (podle údajů dostupných na stránkách ERÚ) průměrná domácnost ušetřit přechodem od Pražské energetiky k nejlevnějšímu dodavateli Nano Energies až 1200 korun za rok.

Řada nových hráčů se proti ČEZ, E.ON, RWE či PRE přímo vymezuje. "Garantujeme až deset let nejnižší ceny na trhu ve srovnání s pěticí největších dodavatelů," prohlašuje Jiří Písařík, jednatel jedné z nejúspěšnějších "štik" – Bohemia Energy.

Velcí distributoři mají problém. "Měsíčně nám odchází 6–7 tisíc klientů, a to už se situace zlepšila oproti začátku roku, kdy jsme jich ztráceli dvakrát tolik," řekl Vladimír Vácha z E.ON. Velcí hráči se dokonce začínají stavět proti sobě: ČEZ nedávno vyrukoval s nabídkou plynu levnějšího, než má RWE Transasgas. Jenomže RWE předtím stejně razantně vstoupil na trh s elektřinou.

Cenová válka, tak příjemná pro spotřebitele, má však řadu zádrhelů. Tím hlavním je nejistota. Období mimořádně nízkých cen a převisu nabídky energií nad poptávkou pomalu končí.

"Tak ostrá konkurence, to je jen dočasný výkyv," soudí jeden z nejzkušenějších velkoobchodníků s elektřinou v zemi, majitel firmy Carbounion Petr Paukner.