Jako odpočinkovou etapu vnímali téměř sto devadesát kilometrů jedenácté části Tour de France členové cyklistického pelotonu nejslavnějšího závodu světa. Ta také nic v průběžném pořadí nezměnila, a tak jen britský spurtér Mark Cavendish ze stáje Columbia, dokázal, že v hromadných dojezdech celého pelotnu to opravdu umí, a vyhrál letos už třetí etapu.

Favorité se nikam nehnali

Cyklisty čekala jedna horská prémie třetí kategorie, celý peloton však kromě několika uprchlíků zůstal až do cíle pohromadě. Poslední snaha o únik ztroskotala zhruba dvacet kilometrů před cílem a favorité v čele s lídrem Andym Schleckem či obhájcem prvenství Albertem Contadorem mohli zpovzdálí sledovat souboj sprinterů.

Ten pro sebe rozhodl pětadvacetiletý Cavendish, který triumfoval i v dojezdech páté a šesté etapy. Za sebou nechal Itala Alessandra Petacchiho, který už vyhrál v letošním ročníku dvakrát. Třetí dojel Američan Tyler Farrar. V dalších etapách už ale Cavendishovi nebude v dojezdech pomáhat Australan Mark Renshaw. Ten byl vyloučen z celého závodu za to, že při spurtu udeřil hlavou Juliana Deana .

Cavendish tak už předčil svého učitele v týmu Columbia Erika Zabela, jenž má na kontě 12 etapových prvenství na Tour. Mladý britský cyklista má však co dohánět v počtu zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže, těch nasbíral Zabel v kariéře šest, zatímco Cavendish na svůj první teprve čeká.

Schleck stále vede

Český cyklista Roman Kreuziger z Liquigasu byl hodnocen na 31. místě a v průběžném pořadí si drží 11. příčku se ztrátou pěti minut a 11 vteřin na Andyho Schlecka.

V pátek čeká na peloton kopcovitý terén se závěrečným stoupáním pojmenovaným po francouzském cyklistovi Laurentu Jalabertovi, jenž tu slavil před 15 lety triumf v den výročí dobytí Bastilly.

11. etapa: Sisteron - Bourg-les-Valence (184,5 km): 1. Cavendish (Brit.) 4:42:29, 2. Petacchi (It.), 3. Farrar (USA), 4. Rojas (Šp.), 5. McEven (Austr.), 6. Araširo (Jap.), 7. Hushovd (Nor.), 8. Mondory (Fr.), 9. Roelandts (Belg.), 10. Ciolek (Něm.), ...31. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. A. Schleck (Luc.) 53:43:25, 2. Contador (Šp.) -41, 3. S. Sánchez (Šp.) -2:45, 4. Meňšov (Rus.) -2:58, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:31, 6. Leipheimer (USA) -3:59, 7. Gesink (Niz.) -4:22, 8. L. Sánchez -4:41, 9. Rodriguez (oba Šp.) -5:08, 10. Basso (It.) -5:09, 11. Kreuziger -5:11... 32. Armstrong (USA) -17:51.