Nezaměstnanost v Řecku vzrostla za duben na 11,9 z březnových 11,6 procenta. Meziročně se ale její míra zvýšila o výrazných 2,5 procentního bodu, protože si úsporná politika vlády ve snaze snížit deficit a dluhy vzala svou daň v ekonomické aktivitě.

Řecká míra nezaměstnanosti je čtvrtá nejvyšší v 16členné eurozóně, a to po Španělsku, Slovensku a Irsku. V dubnu byla 1,8 procentního bodu nad průměrem eurozóny.

Data ukazují, že se situace na řeckém trhu práce za poslední rok výrazně zhoršila. Počet nezaměstnaných se meziročně zvýšil o 28 procent na téměř 600.000 lidí. Za rok od dubna minulého roku tak přišlo o místa přes 130.000 osob.
"Nezaměstnanost roste a tento trend podle předpokladů potrvá do června jako výsledek klesající ekonomické aktivity," uvedl ekonom National Bank of Greece. Ekonomika Řecka, která představuje 2,5 procenta hospodářského výkonu eurozóny, se v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům snížila o procento, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru