Americká bankovní společnost JPMorgan Chase & Co. ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 77 procent na 4,8 miliardy dolarů (95 miliard Kč) díky nižším nákladům souvisejícím se špatnými úvěry. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je podle aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech.

Ve stejném období před rokem banka dosáhla 2,72 miliardy dolarů, v prním letošním kvartále pak 3,33 miliardy. JPMorgan je první velkou americkou bankou, která zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí. Další obři Bank of America a Ctigroup oznámí výsledky v pátek.

Zisk na akcii dosáhl 1,09 dolaru, resp. očištěných 0,87 dolaru na akcii. Výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 67 centů, resp. 71 centů. Příjmy společnosti dosáhly výše 25,1 miliardy dolarů oproti očekávaným 25,33 miliardy.

Poměr špatných úvěrů k úvěrovému portfoliu podle dat banky ve druhém čtvrtletí dosáhl 5,3 procenta.
Generální ředitel společnosti Jamie Dimon uvedl, že banka snížila rezervy na špatné úvěry o 1,5 miliardy dolarů. Dodal však, že úvěrové ztráty "zůstávají na mimořádně vysokých úrovních".

Dimon rovněž varoval před možnými "nezamýšlenými důsledky" plánovaných úprav regulace finančního sektoru v USA. Americká Sněmovna reprezentantů začátkem měsíce po zhruba ročním vyjednávání schválila největší změnu regulace finančního sektoru za poslední desítky let. Návrh ještě musí odsouhlasit Senát.

„Zatímco ekonomika ukazuje známky opětovného slábnutí, v základu se ubírá výše a bankám se bude dařit lépe, než si v tuto chvíli myslíme,“ cituje server Patria Online analytika Deutsche Bank v New Yorku Matta O’Connora.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru