Mezinárodní ratingová agentura Moody´s snížila úvěrová hodnocení osmi portugalských bank o jeden až dva stupně. Navázala tím na svůj úterní krok, jímž zhoršila státní rating Portugalska o dva stupně na známku A1, to odůvodnila zhoršením finančních parametrů země a slabými vyhlídkami hospodářského růstu.

Moody´s středeční zhoršení bankovních ratingů vysvětlila "sníženou schopnosti vlády podpořit domácí banky". Dodala, že přední banky v zemi od vypuknutí finanční krize v roce 2008 vydaly dluhopisy se státními garancemi, takže zhoršené hodnocení těchto garancí se promítá i do sníženého hodnocení úvěrové bonity bank.

Rating největší portugalské banky Caixa Geral de Depósitos snížila Moody´s o jeden stupeň na A1/Prime-1 se stabilním výhledem. Banka podle agentury vzhledem ke své velikosti a pozici plně státní banky nadále těží z velmi silné systémové podpory.

Rating ústavu Millenium BCP, největší portugalské banky obchodované na akciovém trhu, agentura srazila o dva stupně na A3/Prime-1 s negativním výhledem. Ten naznačuje, že se hodnocení může dále zhoršit. Dalším dvěma velkým bankám BES a Banco PPI se ratingy snížily o jeden stupeň s negativními výhledy. Známky menších bank Banif a Montepio se snížily o jeden stupeň. 

Vyhlídky portugalské ekonomiky se propadly již v úterý dopoledne, kdy Moody's Investors Service snížila hlavní rating Portugalska na stupeň A1. Odpoledne pak přišla "kritika" z vlastních řad, když portugalská centrální banka prudce snížila odhad růstu ekonomiky pro příští rok a varovala před propadem země do nové hospodářské recese.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru