Pozitivní očekávání

30 – 40 procent
O tolik vzrostou podle odhadu analytiků v průměru meziročně zisky amerických společností za letošní druhé čtvrtletí. 

1,9 procenta
Tolik si v úterý připsal index evropských akcií Stoxx Europe 600 a uzavřel na 255,99 bodu. Pozitivně na první hospodářské výsledky reagovaly i akcie v USA – index S&P 500 vzrostl o 1,54 procenta na 1095,34 bodu. 

Nejsledovanější společnosti
V centru pozornosti budou zejména velké americké banky, které se těší zájmu dlouhodobě od začátku finanční krize, a technologické společnosti. Od nich se očekávají silné zisky.

Ostře sledovanou výsledkovou sezonu v USA, k níž se investoři upínají s nadějemi na silné zisky firem, zahájil v úterý úspěšně hliníkářský gigant Alcoa. Ziskem 136 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun) za druhé čtvrtletí překonal očekávání analytiků a zvýšením odhadu letošního růstu poptávky po hliníku z 10 na 12 procent vlil optimismus na akciové trhy v Evropě i USA.

Index S&P 500 v úterý posiloval, když atakoval "magickou hranici" 1100 bodů, ale nakonec zůstal těsně pod ní a posílil o 1,54 procenta na 1095,34 bodu. Index evropských akcií Stoxx Europe 600 si připsal 1,7 procenta a jeho hodnota se pohybovala okolo 255,4 bodu. Investoři nyní netrpělivě čekají na čísla dalších firem.

„Akciový trh bude výsledky pečlivě sledovat. Naznačí totiž, zda se hospodářské oživení dlouhodobě udrží,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Peter Jankovskis ze společnosti Oakbrook Investment, která spravuje majetek v hodnotě 2,2 miliardy dolarů.

„Očekáváme relativně dobré výsledky, zhruba 30- až 40procentní meziroční nárůst zisků amerických společností,“ potvrzuje očekávání silných výsledků Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus a dodává, že burzy proto krátkodobě porostou. Analytici oslovení HN se shodují, že nejvíce budou investoři sledovat hospodářské výsledky velkých amerických bank, které jsou dlouhodobě v centru pozornosti kvůli finanční krizi, a lídrů technologického sektoru, především Googlu a Intelu.

„Technologické společnosti mohou být černým koněm,“ říká Hatlapatka. Analytici oslovení agenturou Bloomberg jim předpovídají nárůst zisků v průměru o 43 procent. Podle Branislava Sotáka z firmy Patria Finance bude zajímavé sledovat i spotřební sektor.

„Pokud v něm nastane nárůst tržeb, znamená to, že se zvýšila poptávka v soukromé sféře. To by byla pozitivní zpráva, protože soukromá poptávka byla dosud v útlumu,“ řekl Soták HN.

Skončí výsledková smršť a přijde zas pád akcií

Odborníci se však shodují, že výsledková sezona udrží burzy v růstu pouze krátkodobě. „Výsledková sezona v USA byla jediná záchrana, jediný pozitivní bod, na který se investoři upnuli. Trhy se pak nebudou mít na co zaměřit a může dojít k poklesu cen akcií. Na trh pak bude působit i zveřejnění výsledků zátěžových testů evropských bank,“ předpovídá Hatlapatka.

„Z globálního hlediska hodnotím druhé čtvrtletí pozitivně. Otázkou zůstává výhled do konce roku. K výraznému růstu na burzách ale zřejmě nedojde,“ uvedl pro HN Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT.

Praha shlíží na Wall Street zpovzdálí

Pokud jde o hospodářské výsledky firem obchodovaných v Praze, oslovení analytici jim nepřikládají zásadní význam. Pražská burza sleduje spíše výsledky amerických a evropských podniků.

„Každá firma obchodovaná v Praze je specifická a nelze zobecnit, jaké budou výsledky,“ dodává Hatlapatka. Index PX v úterý posílil o 2,05 procenta na 1172,3 bodu.