Největší producent hliníku ve Spojených státech, společnost Alcoa, zveřejním výsledků hospodaření odstartoval výsledkovou sezonu v USA. Firma uvedla, že ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 136 milionů dolarů (asi 2,7 miliardy Kč), zatímco před rokem měla ztrátu 454 milionů USD. Výsledek překonal odhady analytiků a podnik zlepšil výhled na letošní rok.

Zisk na jednu akcii činil 13 centů proti ztrátě 47 USc před rokem. Zisk z běžné činnosti dosáhl 137 milionů dolarů, což odpovídá také 13 centům na akcii. Tržby se meziročně zvýšily o 22 procenta na 5,2 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru počítali se ziskem na akcii 11 centů a tržbami 5,05 miliardy dolarů.

"Pokud si k tomu připočteme převahu dobrých zpráv a maximálně vteřinový vliv těch špatných (snížení ratingu vládních dluhopisů Portugalska od Moody´s o dva stupně), vyjde nám z toho pěkný růstový den," konstatoval Peter Dömény, analytik makléřské firmy Cyrrus.

Management zvýšil odhad celosvětové poptávky po hliníku na letošní rok, což pomohlo akciím firmy zpevnit o 3,5 procenta. Alcoa reportovala až po skončení obchodování, kde akcie oslabily o 0,64 procenta na 10,87 USD. Po zveřejnění výsledků se kurz v elektronických systémech dostal na 11,25 USD. Během posledního roku se akcie pohybovaly v pásmu 9,28 až 17,60 USD, a stále tak zůstávají blízko ročního minima.

Živá voda pro Wall Street?

Čeká se, že tento oficiální start výsledkové sezóny se pozitivně promítne úterním obchodování na Wall Street. Alcoa, jako první titul z báze indexu Dow Jones, v pondělí oznámila zisk za druhý kvartál nad odhady trhu, a posílila tak očekávání, že další společnosti vykážou podobně pozitivní výsledky. Železniční společnost CSX, která je druhým "startérem" výsledkové sezóny, také oznámila vyšší zisk, než čekali analytici.

"Alcoa zahájila výsledovou sezonu v pozitivním duchu, a ukázala tak, že by zisky mohly být lepší, než trh naznačoval," řekl Rick Meckler, prezident LibertyView Capital Management, agentuře Reuters. Investoři výsledkovou sezonu napjatě očekávali, aby potvrdila, že růst trhu z poslední doby byl opodstatněný. Minulý týden byl pro index S&P nejlepší za rok, když vzrostl o více než 5 procent.

"Alcoa zásadně změnila náladu trhu z opatrné na optimistickou, ovšem pokud přinesou výsledky Intelu zklamání, mohlo by to vykolejit přinejmenším sektor velkých technologických firem," řekl Peter Kenny, ředitel společnosti Knight Equity Markets.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru