Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, skončil v květnu schodkem téměř 24 miliard korun.

Výsledek byl ovlivněn pasivem bilance výnosů - vyplacením dividend a předpokládanou výší reinvestovaného zisku, oznámila dnes Česká národní banka. Bilance výkonů, tedy saldo zboží a služeb, byla aktivní. V dubnu běžný účet vykazoval přebytek 12,4 miliardy korun, v březnu to byl schodek 9,3 miliardy korun.

Odliv výnosů se těžko předpovídá

"Květnový běžný účet nenaplnil ani ty nejpesimističtější odhady," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Vykázaný deficit je přitom podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nejhlubší od června 2008. "Květnový výsledek ale není žádnou tragédií. Odliv výnosů se velmi špatně předpovídá a má navíc tendenci se kumulovat do určitých měsíců v roce, kdy firmy vyplácí dividendy," uvedla.

Celkově lze vnější bilanci České republiky podle analytika ČSOB Petra Dufka hodnotit pozitivně. Odhadl, že za celý letošní rok se její deficit bude pohybovat okolo jednoho procenta hrubého domácího produktu. "To je hluboko v bezpečném pásmu," uvedl.

I peníze z Bruselu a za prodej emisí

V běžných převodech za květen je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu Evropské unie do ČR ve výši pěti miliard korun. "Na kapitálovém účtu bylo v saldu čerpáno z rozpočtu Evropské unie 7,2 miliardy korun a jsou zde zahrnuty výnosy z prodeje emisních povolenek v objemu 0,4 miliardy korun," uvedla ČNB. V ročním úhrnu pasivní saldo běžného účtu mírně vzrostlo.

Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky činil 36,4 miliardy korun. Saldo přílivu přímých investic dosáhlo 7,6 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 4,8 miliardy korun.

Příliv investic stagnuje

Pasivum salda portfoliových investic ve výši 4,9 miliardy korun bylo ovlivněno nákupem majetkových cenných papírů rezidenty v zahraničí. Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu v dlouhodobějším trendu stagnuje. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu v dlouhodobějším trendu vykazuje rostoucí příliv zdrojů.

Saldo ostatních investic bylo aktivní v rozsahu 39,6 miliardy korun v důsledku změny krátkodobé pozice bank vůči zahraničí. Saldo transakcí v položce devizových rezerv ČNB po vyloučení kurzových rozdílů bylo aktivní a vedlo ke zvýšení rezerv o 5,7 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru