O klienty slovenské cestovní kanceláře Karya Tour, kteří kvůli jejím finančním problémům o víkendu uvízli v Turecku, se musí postarat pojišťovna. ČTK to v neděli řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, podle kterého smluvní pojišťovna kanceláře Karya Tour musí zaplatit ubytování klientů a jejich dopravu do vlasti. Někteří zákazníci Karya Tour si stěžovali, že jim v Turecku nezbývalo nic jiného, než si ubytování zaplatit ze svého.

"Poté, co cestovní kancelář oznámila krach, tak je povinností pojišťovny neprodleně a kontinuálně zajistit klientům repatriaci. Do doby, než dojde k repatriaci, musí pojišťovna klientům na své náklady zajistit ubytování, stravu či dopravu na letiště," uvedl Okamura, podle kterého klienti musí pouze kontaktovat pojišťovnu, která má s jejich cestovní kanceláří smlouvu. V případě Karya Tour je to pojišťovna Allianz.

Okamura upozornil, že mezi povinnosti pojišťovny naopak nepatří zajištění dokončení pobytu. "Pokud je ale klientovi zkrácen pobyt, tak může na pojišťovně nárokovat peníze za nezrealizovanou část dovolené," uvedl. Lidem, kteří si zájezd u Karya Tour koupili a ještě na dovolenou neodcestovali, pojišťovna do šesti měsíců poukáže zaplacenou cenu zájezdu.

Kancelář Karya Tour v pátek oznámila, že se dostala do finančních problémů, které prý zapříčinila špatná situace jiné společnosti v Turecku, od níž zájezdy kupovala. V zahraničí zůstalo zhruba 1100 klientů, nyní jich už bude méně než tisíc, jelikož někteří se o víkendu vrátili do Bratislavy. Cestovní kancelář byla proti úpadku pojištěna na 550.000 eur. Pojišťovna klientům proplatí náklady do této částky.

Někteří klienti Karya Tour si ale po příletu do Bratislavy stěžovali, že si po krachu cestovní kanceláře museli sami zaplatit ubytování a dopravu na letiště, protože nechtěli dlouhé hodiny čekat, až to vyřídí pojišťovna. Vedení pojišťovny Allianz ubezpečilo, že lidem, kteří si sami zabezpečili v Turecku ubytování, výlohy proplatí.

Karya Tour je tureckou cestovní kanceláří. Na Slovensku působí od roku 2008.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru