Formující se koaliční vláda uvažuje o změnách ve fungování státních úřadů, které kontrolují a regulují českou ekonomiku. V rozhovoru s HN to potvrdil nastupující ministr průmyslu a obchodu, ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Jako jednu z prvních priorit po svém nástupu do úřadu chce řešit energetiku ve smyslu zajištění energetické bezpečnosti země. Kromě toho se ministerstvo podle Kocourka musí věnovat podpoře exportu a dále podpoře podnikání. "Znamená to odstraňování zbytečných regulací, zjednodušení a ztransparentnění podnikatelského prostředí," říká.

Ve střednědobém období by se také rád zaměřil na co nejefektivnější čerpání financí z evropských fondů. 

HN: Jaký plán máte s regulačními úřady? Už před volbami se mluvilo o možném spojení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ).

Je to v úvahách a relativně jsme se shodli při formování úkolů budoucí koalice, že se na to podíváme. Znamenalo by to zjednodušení z pohledu sjednocení metodik. I když jde o různé obory, metodiky by mohly být jednotné a rozhodování transparentnější. Je to ale třeba konzultovat s evropskou legislativou, zjistit, zda tomu něco nebrání. Znamenalo by to ale zprůhlednění a zefektivnění činnosti těch úřadů.

HN: Slyšela jsem také, že právě vy prosazujete, aby část kompetencí z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přešla na Energetický regulační úřad. Co je na tom pravdy?

Tak to určitě není z mé hlavy, nic takového jsem nikdy neřekl. Antimonopolní úřad je evropskou legislativou přesně definovaný, s ním se moc hýbat nedá. Zato myslím, že bychom měli zvážit, zda by se nemělo změnit řízení antimonopolního úřadu směrem k ustanovení kolektivního orgánu, rady, která by jej vedla.

HN: Oponenti tohoto plánu varují, že se to prodraží.

Pak je ale zbytečně draho řízena ČNB nebo Nejvyšší kontrolní úřad, protože ty takové kolektivní vedení mají. Je třeba vždycky zvážit kvalitu rozhodování daného úřadu a cenu, kterou za to platíme. Ale pozor! Já jsem touto myšlenkou hlavně odvracel spekulace o tom, že za každou cenu chceme odstranit předsedu antimonopolního úřadu (Petra Rafaje, nominovaného před rokem do funkce sociálními demokraty - pozn. red.). Na to říkáme "ne", je tu jen systémová úvaha o změně řídících procesů, to není nic osobního.

HN: Změna řízení antimonopolního úřadu by vyžadovala nový zákon, jste na něm už s koaličními partnery domluveni?

To je až ve druhé vlně systémových úvah, teď nás čekají důležitější úkoly. Stejně jako případné spojení regulačních úřadů. Není to superpriorita, ale uvažovat a diskutovat o tom můžeme. Je to i na diskusi se samotnými těmi institucemi, aby k tomu jejich odborníci také řekli svůj názor.



     Více v HN: Celý rozhovor s budoucím ministrem průmyslu Martinem Kocourkem